merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

chanel candy

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. hiçbir resmi kaynakta adı geçmeyen bir parfüm. durum şu: chanel'in şu anda candy isimli bir parfümü olmadığı gibi, hiçbir zaman da olmamış; candy'nin, üretimi durdurulmuş bir chanel parfümü olmadığından eminiz. dahası, "chanel candy" sadece ve sadece türkçe sitelerde adı anılan bir parfüm. görünüş itibariyle bizim doldurma parfümcüler bu parfümü kendileri icad etti, veya bambaşka bir parfüme bu ismi taktılar. candy'nin diğer parfümler arasında her zaman simli, ışıltılı kutularla paketlenmesi de bu teoriyi doğrular nitelikte: kimse "orijinal candy"yi beğenip doldurma parfüm şeklinde talep etmeyeceğine göre, ilginizi mağazanın içinde çekmesi lazım.
  2. tatlı bir kokudur. şekerli bir esansı vardır. yanılmıyorsam d&p'nin ortaya çıkardığı bir parfümdür. zira, d&p ne zaman yeni bir parfüm üretse ya da yeni çıkan bir parfümün çakmasını yapsa, bunu "100 cc alana 33 cc bedava" gibisinden kampanyalarla duyurur. o küçük şişede de yeni parfüm vardır. eğer bu promosyondan yararlanmak istiyorsanız, "ay ben armani almıştım, küçüğü de armani olsa olmaz mı?" diyemezsiniz.

chanel candy'yi ilk görüşüm bu sebeptendi sanırım. annem parfüm aldığında, yanında bunu vermişlerdi. bundan 7-8 sene önce olsa gerek.

hatunlarımızın tercih ettiği, kullanan sanki "seks varmış dediler geldim" ya da "çiçek tarlası bulamadım, köşedeki çiçekçiye girip kendimi oradaki nergislere sürttüm" diyormuş izlenimi veren garip kokuların yanında tatlı tatlı kokması sebebiyle tercih edilesidir. çok sürünce charlie'nin çikolata fabrikasından çıkmış gibi durabilir insanın teninde.

esansının yakınlarda pişen pasta, kek olduğu izlenimi uyandırması sebebiyle şöyle diyaloglara da mahal verebilir:

-bu koku ne?
    +parfüm.
    -şeker kokuyor?
    +evet, parfüm işte.
    -hmm, herkes yediği gibi koksaydı, sanırım merve hamburger kokardı.
    +...
  3. kıvamını tutturduğunda mükemmelimsi olan kokudur.fazlasıysa korkunçtur.ayrıca uzun süre kullandığınızda kaleminize defterinize kadar herşeyinizin candy koktuğunu iddia ederler.
  4. hayalet parfüm,böyle bir parfüm yok,sahte parfümcülerin başyapıtı, candy diye birşey sadece prada da var.ki kendisini kullandım,şa-ha-ne.
  5. bargello'da juliette adı altında satılan parfüm. çakma diyemeyeceğiz çünkü orjinali zaten yok. tamamen uydurulmuş ya da yaratılmış bir konsept olup, inanılmaz yapaylık ve tatlılıktaki kokusuyla insanı gerim gerim germektedir, ki bu da hiç iyi bir şey değil.

bargello versiyonu için konuşuyorum, korkunç bir kalıcılığa sahip. ne yapsan ne etsen çıkmıyor gitmiyor, sıktığın zaman 2 gün odaya filan siniyor. ilk anda bana güzel ve hafif geldiği için almıştım bu parfümü, ama kesinlikle üzerimde taşımak isteyebileceğim tipte bir koku değil bu. normalde parfümlerini atmayıp biriktiren, olmadı birilerine hediye eden bir insan olarak, bir bunu, bir de ne yazık ki yine bargello'nun poison'ını atmak zorunda kaldım.