• görseller

• ceyda sungur
  1. fotoğrafı uluslarası basın tarafından paylaşılan ‘kırmızı elbiseli’ şehir plancısı. ayrıca itü de araştırma görevlisidir. fotoğrafı gördüğümde sanki benim suratıma sıkılmış gibiydi o gaz. taksim gezi parkındaki polis saldırısı ardından şöyle demiştir:

"dün taksim gezi parkı’nda yaşanan polis şiddeti hiç şaşırtıcı değil. özellikle 1 mayıs ’tan sonra en küçük bir protestoda dahi son derece orantısız bir polis şiddetine ve insan hayatını tehdit edecek boyutta biber gazı kullanıldığına şahit oluyoruz. insan hayatını bu nebze tehlikeye atan kimyasal bir silahın kullanılması kesinlikle yasaklanmalıdır. açık ki, kent hakkını savunan her yurttaş, en temel demokratik hakkını kullanmak isteyen her işçi, üniversitesini ve bilimi savunan her öğrenci ya da akademisyen, dün benim maruz kaldığım polis şiddetiyle hatta daha da fazlasıyla her an burun buruna. 1 mayıs’ta ağır bir şekilde yaralanan dilan alp bunun en vahim örneği. dolayısı ile dünkü kareyi türkiye ’de muhalif olan herkesi susturmayı amaçlayan iktidar baskısının ufak bir detayından ibaret görmek ve 1 yılı aşkın süredir verilen gezi parkı mücadelesini tek bir kareye indirgememek gerekiyor. bugün kent mekanının değişim değerini artıran, kullanım değerini kentin ayrıcalıklıları yararına üreten, şehircilik ilkelerini, planlama esaslarını ve kamu yararını tek bir karar ile yok sayan birçok projeyle tehdit altındayız. dolayısıyla kenti var eden değerleri tüketen, kenti parçalar halinde dönüştüren bu projeleri neoliberal yeniden üretim mekanizmalarından ayıramayız. üçüncü köprünün temelinin atıldığını, gezi parkı’nın yok edilmeye çalışıldığı bugün tüm yurttaşlar olarak bir araya gelmeli, bir mücadele alanı olan kentimize sahip çıkmalıyız."

http://www.radikal.com.tr/...

(bkz: reuters in paylaştığı taksim protesto fotoğrafı)
  2. tüyleri diken diken eden fotoğraftaki kırmızılı kız. itü şehir bölge planlama'da araştırma görevlisi olduğunu öğrendiğimde daha da gururlandım. ayrıca gazı sıkan polisin hınçla aldığı tırsak duruşa karşılık tüm "cool" duruşuyla gönülleri fethediyor.
  3. evlenmek istediğim gezi parkı güzelidir. bana ulaş, kuş sütüyle beslerim seni, mis yerine koklarım seni.

edit: bu giriyi kırmızılı kadın başlığından taşıdım ama hislerimde bir değişiklik yok, yavrim.
  4. hayatım boyunca gördüğüm en asil, en güzel, en zarif kadın. o hayvani saldırı karşısındaki asil, korkusuz duruşu sanırım uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek, haber programlarının jeneriklerinde, hafızamızda, vicdanımızda yer edecek, haksızlıkla her karşılaştığımızda, dik durmak gerektiğinde, korkularımızla yüzleşmek gerektiğinde o'nun duruşu aklımıza gelecek. haklı olarak direnişin sembollerinden oldu. velhasıl; insan ülkesini, halkını daha bir seviyor, daha asil bir yere koyuyor zihninde, böyle direniş sembollerini görünce.
  5. gezi direnişinin sembolü haline gelen ''kırmızılı kadın''

yüzüne biber gazı sıkan polisin yargılanması ve sonrasında basında çıkan haberlerle ilgili radikal gazetesinde kaleme aldıgı yazının tam metni.

http://www.radikal.com.tr/...

her kelimesi ile tarihi ayar başlıgı altında not düşülmesi gereken bir yazıya imza atmıştır kendisi.

sırf sembol oldu diye kendisine gaz sıkan tek bir polisin görevden alınmasının göstermelik bir ceza oldugunu, berkin orada öylece yattıkca hiç bir inandırıcılıgının olmadıgını ifade ederken, 23 yaşında dünyadan haberi olmayan bir bakıma amirlerinden aldıgı emri uygalayan polis için de adalet istemiş kadındır.

''polis şiddeti ile yaralananların şikayetlerinin hiçbirisi dava konusu olmamışken yüzüme gaz sıktıgı için yargılanan polise verilen cezanın adalet duygusuna zerre katkısı yoktur''

kırmızılı kadın gezi sembollerindendir evet, o' nu sadece elbise,renk ve kadın olarak sembolleştirilmesinin olayı basite indirgemek oldugunun cevabını da vermiştir ayrıca.

onur ve vicdan sahibi herkesin altına imza atacagı bir yazı kaleme almıştır kendisi.
    kelimesi kelimesine imzalıyorum.

helal olsundur.
  6. adını okuyunca, odtüden hatırladığım ceyda sungur mu diye baktım, oymuş. yakışmış.
    6 - 7 yıl önce aktütün karakol saldırısından sonra kürtlere karşı saldırı her yerde had safhaya çıkmışken odtü'de öğrencilerin yaptığı barış günlerinde onun da emeği vardı. umutlu umutlu.