merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 2

cevdet bey ve oğulları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. işin açığı kitaba bayılmadım ama yine de dönem kitaplarına bayılan biri olarak bu kitabı beğenmediğimi söylemem mümkün değil.
    osmanlı son dönemi hor hakir görülen tüccar anlayışından cumhuriyetin ilk yıllarına ve tek geçer akçenin para olduğu yıllara geliş. farklı karakterler üzerinden yeni (!) insanın hayata bakışı, buhranları, hazları, tatminleri, hedefleri tekmili birden verilmiş.
    müthiş bir tevazu ile kitabı bütünüyle tahlil etmekten aciz olduğumu söylemekten çekinmem zira üzerinde çalışılması gerekli diye düşünüyorum.
    ama kitabın içerisindeki ince çalışılmış ve döneme ait küçük ayrıntılar zaman zaman boğma noktasına getiren tekrarlar arasında bir nefes alımı ve okumaya devam noktasında teşvik edici oldu benim için. yine kitabın finali tutmayan diziler için çekilen alelacele çekilen final bölümleri gibi hissettirdi, zoraki bir bağlama aman yarım kalmasın endişesi gördüm.
    elhasılı kelam orhan pamuk okumaları için ideal sayılabilecek bir kitaptır, bir kara kitap değildir elbette ancak zamana bağlı olarak okunabilir.
  2. türünün başarılı örneği olan bir kitaptır.tasvirleri tekrarlarını gölgede bırakacak kadar nettir.
  3. önce modern, sonra postmodern olmadan önce orhan pamuk'un klasik roman stilinde yazdığı, ilk adı "karanlık ve ışık" kütüksü roman. bunu yazmak için çok zaman lazım o ayrı, ama okumak için de çok zaman lazım. aynı sürede gerçek klasik romanlar okunup aradan çıkartılabilir.

gerçi belirtmeden geçmeyelim, orhan pamuk'un modern ya da postmodern oluşu, neden postmodern oluşu da semih gümüşün çok yerinde bir şekilde belirttiği gibi, sorunlu bir şey. orhan pamuk'un postmodernlik için söylediği tek şey "oyuncaklı" olması.

-neden postmodernsiniz orhan bey?
    -çünkü oyuncaklı bir şey.

ikna edici gözükmüyor. neyse velhasıl, önce modern (bkz: sessiz ev), sonra postmodern (bkz: beyaz kale), döneminden sonra kitabının asıl adı karanlık ve ışıkı değiştirmiş yazar ve cevdet bey vs koymuş. bu dönemiyle ilgili hatıratında şöyle yazmış, "klasik romanlar yazmayı hayal eden genç bir yazarken...." başka bir şey dememiş. ama biz kitaba koyduğu ilk isimden bir takım çıkarsamalar yapabilirz.

bir kere böyle bir ismi dostoyevski sikseler koymaz. genel manyakçasına büyük temalar onun ilgi alanı dışındadır, daha çok kişilere odaklanır. zıtlıklarla isim koyma ve debdebeli isimler tolstoy'un uzmanlık alanına girer. (bkz: diriliş) (bkz: savaş ve barış) and so on.

bir de tarihsel konuyu aşırı önemlileştirip belgesel kıvamnına getirme meselesi var o da emile zola

zaten söylemeye gerek yok, aile tarihi soslu dönem romanı thomas mann

en son da vay efendim ışık, ışık olmassa karanlık olur, bunu çözersek herşey çözülür diyebilecek bi kişi var goethe

bu kokteyl çekilmez vesselam.
  4. üç nesli uzun uzadıya anlatmış orhan pamuk. değişen zamanları, ayak uydurulan yaşam standartlarını, dünün eyvallahının bugün yerden yere vuruluşunu. dünyalarını gözlerinden izlediğimiz karakterler bütün detaylarıyla betimlenmişler. bir ilk kitap için oldukça iddialı ve başarılı bir roman. ikinci yarısını bir oturuşta bitirdim, biraz daha tempolu ilerliyordu. ilk yarısı ise günümüzde yaşadığımız hızlı hayatla o kadar ters ki, kendimi 1910'lu yılların yavaş temposuna ayak uydurmaya çalışırken buldum. şimdi sırada sessiz ev var, pamuk'lara devam..
  5. orhan pamuk'un roman yazmadaki yetkinliğini, hacimli bir eserle gösterdiği ilk romanı. ışıkçı ailesinin üç kuşağa yayılan hikayesini anlatır. romandaki saat simgesi serüven boyunca bizi takip eder, belki de zamanın ve hayatın önemini vurgulamak için pamuk, bu simgeyi kullanmıştır.

roman, ay yapım tarafından diziye çevriliyormuş. pamuk'un kendi hayatından izler de taşıyan bu kitabın popüler kültüre malzeme edilmesi, bende hayalkırıklığı yarattı. dizi, romanın tadını asla veremeyecek. pamuk'un bu leziz romanının dizisinin çekilmesine nasıl izin verdiği ise merak konusu.

http://www.aksam.com.tr/...
  6. diziye uyarlanmasına gerçekten çok üzüldüm. daha önce de demiştim millet düşünüyo hep kitapta, duygular ön planda. o havayı diziye nasıl verecekler? ancak arkadan birileri konuşur anlatır, öyle. inşallah tutmaz da biter diyordum ki kıvanç tatlıtuğ varmış kadrosunda o yüzden bu pek mümkün görünmüyor. yaprak dökümünden 5 sezon çıkaran ay yapım, cevdet bey ve oğullarından 13 sezon yapar.
  7. kitaptaki bir karakter yüzünden inşaat mühendisi oldum o derece insanları etkileyebilecek bir kitaptır okunulasıdır.
  1. 2