merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

cevdet bey ve oğulları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. okuduğum en uzun ve en etkileyici kitaplardan biri..evet çok uzundur,ama o kadar tutkulu bir şekilde okursunuz ki o sayfaların nasıl geçtiğini bilmezsiniz...cevdet bey'in gençlik yıllarından başlayıp,cevdet bey'in torunun gençlik yıllarına kadar götürür kitap,yani 3nesili; düşüncelerini,farklılıklarını,yaşamlarını ve sonlarını anlatır kitap.hayatımda ilk defa bir kitap okurken ağladım,o da budur..bölümü bitirirsiniz,yeni bölüme başlarsınız ve bakarsınız ki aradan yıllar geçmiş ve sizin fikirlerini desteklediğiniz kişi fikirlerine sahip çıkmadan ölmüş gitmiş..
    kısaca güzeldir ve okunması gereken bir kitaptır..
  2. spoiler

cevdet bey'le başlayan eser, yıkılmak üzere olan ülkesinin bayrağını ne olursa olsun elinden bırakmak istemiyormuş gibi cevdet bey'in duvardaki rengi solmuş fotoğraflarını hasta yatağından torunlarına gösteren cevdet bey'in karısınigar hanımın bana; " ... beni gömüp gideceksiniz, ölmeyeceğim. beni birer birer unutacaksınız, işte asıl o zaman öleceğim..." diyen şairi hatırlatan ölümüyle, ama işte asıl cevdet bey'in tam anlamıyla dünyadan göçmesiyle sona eriyor.

spoiler
  3. üç ayrı kuşağın ve bu kuşaklara ait apayrı insanların; yaşamlarının, fikirlerinin ve hayallerinin nasıl birbiri üzerinden örüldüğünü anlatan şahsımca orhan pamuk'un en güzel kitabıdır.
  4. orhan pamuk'un oldukça ayrıntıya kaçtığı-neredeyse her kitabında yaptığı gibi-,yanılmıyorsam da 4 senede yazdığı kalın kitaptır. güzeldir, sıradandır ama güzeldir. her yiğidin harcı değil yalnız okumak o kitabı, orhan pmuk okumaya bu kitapla başlayacaksanız yazarın yazarlığını hiç sevmemeniz ve birdaha hiçbir kitabını okumamanız kuvvetle muhtemeldir, tavsiyem hiç orhan pamuk okumadıysanız bu kitapla başlamayın. kitabın ilk adı karanlık ve ışık. unutmadığım bir diyalog vardır kitapta:

-sigarayı ne için bırakmalıyım? sağlıklı olmak için!
    -peki neden sağlıklı olmalıyım? uzun yaşamak için!
    -iyi de, sigara içemeyeceksem niye uzun yaşayayım...
  5. thomas mann'ın buddenbrook ailesi ve marquez'in yüzyıllık yalnızlık'ı ile birlikte yazılmış en büyük dönem romanlarından biridir. orhan pamuk'un diğer romanlarında görülen o upuzun, altı yedi satırlık cümleler bu ilk kitabında henüz görülmez. roman, insanı kendine hayran bırakan müthiş bir kurguya sahiptir. en ufak karakterler bile kitabın ilerleyen bölümlerinde karşımıza çıkmakta, varlıklarının tam unutulduğu anlarda etkileyici bir biçimde yeniden belirivermektedirler. edebî duyarlıktan yoksun, kitap okuma zevkini tadamayan insanlar bu kitabı okumaya çalışmasınlar. çalışmasınlar ki daha sonradan gelip de burada "orhan pamuk çok sıkıcı yeaa" türünden yorumlar yapamasınlar. edebiyatımızda orhan pamuk adını ilk kez duymamızı sağlayan bu muhteşem roman, 1979 milliyet roman ödülü yanında 1983 orhan kemal roman ödülü'nü de almıştır.
  6. kitap iyi hoş da kahramanlar konuşuyor mu yoksa düşünüyor mu bir türlü anlaşılmıyor. adam içinden söyledi sanarken iki-üç cümle sonra karşısındaki cevap veriyor. sonra haydi dön parağrafın başına. zaten kimsenin konuştuğu da yok herkes düşünüyor, herkeste bir karakter tahlili çabası.

zaten yeni hayatı da tam anlayamamıştım.çok fazla otobüs kazası oluyordu bir bölümde. üzüldüm, yazık.kaza olmamış gibi davrandım daha optimist oldu.
  7. istese yazardı. kanıtı da bu romandır. ama bizim için şaka olmayı seçti. adın bile pis bir şaka senin lucifer!! tanıyorum seni... yaa micky roucke ve robert de niro oynuyordu . bu replik oradan... filmin adı neydi?filmi buldum. 1987 yapımı. alan parker yönetmen. mickey roucke,, robert de niro, lisa bonet başrollerde.
  1. 1