1. %1 ila %5 arasında değişen oran.

  cemaat - daha doğrusu karşı taraf - kendisini çok güçlü sandı. suni bir güç hayal etti ve ona sahip olduğunu sandı.

  sandı ki; "millet bize sevdalı". millet size niye sevdalı olsun ?

  millet ak parti'ye sevdalı. size değil.

  sahip olduğunuzu sandığınız suni güce güverenerek fitne çıkardınız.

  ama millet size osmanlı tokadını atmasını bilir ve atacaktır da.

  son sözü ak parti söyler, herkes itaat eder !

  ak parti ilelebet kalacak ama siz değil.
 2. akp analizörleri tarafından, direkt olarak olmasa bile dolaylı biçimde zaman gazetesi abone/tiraj sayısı üzerinden yapılan çalışmada 5 milyon'a yakın cemaat bağlantılı oy tabanı olduğu belirtiliyor.. bu da 45 milyonluk seçmen sayısının yaklaşık %10'una denk geliyor, bu sayılar akp için oldukça önemli seviyede, örneğin referandumda %1'lik kayıp istediklerini yapamamalarına sebebiyet verecekken, yerel seçimler öncesi aralarının bozulduğu cemaat-akp ikilisinin genel seçimlere doğru yeniden birlikte hareket etmesi gerektiğini gösteriyor..
 3. çarpanları ile birlikte düşünüldüğünde akp içinde yaklaşık yüzde 40 a tekabül eden sayıdır.
 4. çok ciddi oy oranları var.ki şu da bir gerçek ,eğer millet erdoğanla gülen arasında kalırsa güleni tercih eder. akp nin kesinlikle vazgecemeyeceği şu ara biraz trip atsa da yakında tekrardan barışacağı kesin gibi gözümde. yüzde 10-13 civarı oy oranı var.çok yüksek lan şaka maka.
 5. yüzde on ila onbeş arasında olduğunu düşündüğüm oy oranıdır. tabi bu oran hangi partiye oy verileceğiyle ilgili talimatın cemaat içinde kimden geldiğine göre de değişiklik gösterebilir. talimat fethullahın kendisinden geldiyse oran tavan yapar. bediüzzaman filminin ilk hafta izlenmeyip izlensin talimatının ardından full çekmesi gibi.
 6. %0 olan oy oranıdır. cemaatte siyaset konuşmayı seven bir çok insan var. konuşuyorlar zaten. ama yukardan talimat gelmesi gibi bir durum, referandum haricinde söz konusu olmadı şimdiye kadar, olmaz da. cemaat kendi çıkarlarına bakmıştır. bakmaya da devam edecek. cemaatin çıkarlarının ülkenin lehine veya aleyhinde olup olmadığı da kişiye göre değişir.
  akpartiyi çok seven arkadaşları anlayışla karşılamak lazım. göz var nizam var. bir çok hizmet getirdiler ülkemize. kötü tarafları da olmuştur illa ki, genelde tayyip erdogan'in üslup sorunu olsa da yaptığı icraatları ondan başkası yapamazdı kanaatimce.
  cemaatin fikrini anlamak için sağdan soldan duyulanları bir kenara bırakıp birinci ağızdan dinlemek lazım. fethullah gülen her hafta bir konuşmasını yayınlıyor ilgili sayfasında.
  cemaat ile akparti birbirine düştü mu? durum şimdilik öyle görünse de ilerde gerçek maksatlarını anlayacağız.
  bir de, bir zihniyet var ki, "birbirlerine düştüler, inşallah başlarını yerler" gibi garip söylemler sarfediyorlar. bu zihniyetin yaptığı en güzel icraat da bu zaten. bir dikili ağacı olmadan ülkeyi kendinin zanneden, damarlarındaki kandan şüphe edilesi insanlar bunlar.
  vel hasılı öfke ile kalkıp da fütursuzca akpartiyi savunup, cemaate "onlar zaten şöyleydi böyleydi" demek kesinlikle yanlış. olayı akparti ve cemaatin çıkarları penceresinden değil, eğitim açışından ele almalı. akparti iyi niyetli bir şeyler yapmaya çalışıyor olsa da bu yaptığının altından kalkabileceğini düşünmüyorum. zaten işsiz öğretmenlerle etrafımız doluyken, 100 binden fazla öğretmen daha işsiz kalacak.
  ne diyelim, hayırlısı, kazanan türkiye olsun.
 7. akp'nin yaptığı anketlere göre %1 ile %3 arasında değişen bir oranmış. cemaatin kadroları akp için kara propoganda yapsa bile, kitlenin başka bir partiye oy vermeyeceği düşünülüyomuş...