merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

cemaat yurtları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. devlet yurdundan ayrıldığı dönemde camaat yurduna sığınmak zorunda olan arkadaşımın ojelerinin zorla sildirildiği, yurt sakinlerinin 21.00 dan sonra dışarı çıkamadığı garip yer.
  2. bazı yörelerde devlet yurtlarına göre daha sakin, rahat ve temiz olan yurtlardır. vukuat pek yoktur, başınız ağrımaz, genelde gece giriş saatleri akşam 7 - 8 - 9 gibi değişebilmektedir ve bu yüzden biraz iticidirler.
  3. bir heves üniversite kaydınızı yaptıktan sonra, ağır ağır çıkışa yönelirken peki nerede kalacağım sorusu sağdan soldan kafanızı kurcalamaya başlamıştır...

girişte önemsemeden çantanıza attığınız birkaç yurt broşürü artık değere binmiştir...
    oturur karıştırıverirsiniz üç beş tanesini. ama gördügünüz fiyatlar çoktan dudak uçuklatmıştır.
    kara kara düşünürken malum kişi:
    abi yurtlarımızı görmek ister misiniz diyerek bir broşür uzatır ve düştüğünüz bu hale gülsem mi ağlasam mı diye düşünme fırsatınız olmadan cemaat yurdunun yolunu tutmuşsunuzdur...
    yurt saray gibi dayalı döşelidir. deniz dalgaları eşliğinde huzur içinde çalışmanız için bir oda da hali hazırda bulunmaktadır.
    nitekim yurda yerleşmeye karar verirsiniz. ama önce bir ön mülakat gerekmektedir. mülakatta okuduğunuz gazete, kitap türü, yazar, öss'ye hazırlandığınız dersane vs. vs. sorular sorulur aileniz eşliğinde.
    bu mülakkattan sonra yalnız gittiğiniz ikinci bir mülakat vardır ki; az önce herkesin giyimine, düşüncesine, ibadetine saygılıyız diyen abla yok olmuştur artık. yerine bağnaz biri çıkıp gelmiştir.
    sorgulama başlar
    1)sevgilin var mı?
    2)herhangi bir yerde çalışmana izin veremeyiz maalesef karşılaştığımız olumsuz durumlar neticesinde böyle karar aldık.
    3)yurdumuzun bazı kuralları vardır ki; şortla, sıfır kolla gezmek yasaktır. bkz: insanların giyimine saygılıyız.
    4)aileni ancak üç haftada bir ziyaret edebilirsin.(yurt değil de toplama kampı sanki.)
    5)giriş saatimiz yaz uygulaması 7/ kış uygulaması 6 dır.
    6)bizim odacak belirli gün ve saatlerde ablalarınla karşılıklı sohbet ettiğin, kitap okuduğun, düzenlemelerimiz olur. katılmazsan üzülürüz. çünkü seninle yeterli iletişim kuramamış oluruz ve kopukluklar yaşarız ilişkimizde.
    (bitaraf olan bertaraf olur misali)
    7)ilahiler eşliğinde girdiğiniz mülakatta, ne büyük tezattır ki onlar gibi müzik dinleyemeyeceğinizi de öğrendikten sonra;
    soruların devamına, karşılıklı daha fazla zaman kaybına izin vermez ve;

babanızın sıcak, güvenli ellerine bir kez daha sıkı sıkı sarılır, bu farklı cumhuriyetten ayrılırsınız yüzünüzde bir tebessüm...
  4. gariplik yurtta değildir, oradaki abilerde ablalardadır.birgün nasıl olduğunu anlamadığınız bir sürece girer herşeyin güzel olacağını hayal edersiniz. öyle mi olur peki? tabi ki "hayır!"

herşeyinizi zamanla ele geçirirler,şunu yapma, bunu deme, bunu giyme, saçının teli,tırnağının bilmem nesi,ne yazık ki bir dişi iseniz arkadaşlarınızı bile onlar belirler. siz yorgun argın odanıza atmayı hayal ederken kendinizi, kapıda kaşlarını çatmış size doğru yürüyen ablaya bakarsınız. bku yedik,yine ne yaptım lan diye söylenirsiniz.yanınıza gelir veee "-üstünü değişitir gel,yemekten önce sohbetimiz var" der. "tamam" demeyinde görün neler oluyor. yurt size zindan olur,öcü gibi hissedersiniz kendinizi,hatta bazen aşağılanırsınızda bu da bişiy mi cahil bile derler. gidecek, kaçacak bir yerde yoksa eli mahkum gidersiniz onların ardından, akşam acıkırsınız kantin kapalı,neymiş gec saatte yemek yemek yasakmış. niye ya,ne saçma mı dediniz? gidin de görün o zaman...

sonracıma,nasıl olduğunu anlamadığınız bi şekilde bide bakmışsınız artık türban takmışsınız, hem öküz gibi ders çalışıp bölümün birincisi olmuşsunuzdur hemde yurdun. zaman zaman içiniz cız eder ama yıkanmış beyinle kulaklarınıza çınlayan sözlerle yaşamaya alışmışsınızdır. (o günah bu ayıp o şu o bu) okul biter, size iş bulacaklarını söylerler, yurtta yaşlanmaya yüz tutarsınız üniversiteyide boşuna okumuşsunuzdur. sonra evlenmesi gerek derler, sana bide yüzünü bile görmediğin bir adamın resmini verirler bak bu sana iyi koca olur derler sen yine tamam dersin. saçma sapan hayatına dur da dıyemezsin. sonra evlenirsin. sonra birgün eski senden kalan bi dost çıkar,

ne yapmışsın sen kendine,yaşamıyorsun ki sen ölmüşsün der.

düşünürsün, yine için cız eder, kulaklarında aynı ses (o günah bu yasak şu ayıp) elin kolun bağlı çaresiz susarsın. yazık etmişsindir hayatına, yazık etmişsindir gençliğine. dön dönebilirsen...

dikkat edin derim,inancınızı bu yurtlarda bu ortamlarda köleliğe cevirmeyin. aydın görüşlü ve sağguyulu olun. bunun için bı cemaate girmeye gerek yok. aklınızı kullanın arkadaşlar.
  5. cemaat yurtları kaçılası uzak durulası yerlerdir.kalmışlığım olmasa da bunu açık yüreklilikle söyleyebilirim.bu kanıya varmamı sağlayan ne merak ediyorsanız buyrun fasıla..
    efendim üniversiteyi ilk senemde kazanmış, kalacak yer problemini kendi içimde çözmeye çalışırken telefonum ansızın çalmaya başladı.ses yabancı bir bayana aitti.artık pin kullanmayan 3gliyle mi görüşüyorum merhaba hede höde faslı geçtikten sonra bana kendi yurtlarını tavsiye ettiler.aklıma sokuyum ne biliyim böyle bişeyle karşılaşacağımı.ilk başta aklıma yatınca bilmem ne yurdu müdüresi diye kaydettiğim şahsa ulaştık.yurda girdik ki tam ev ortamı.inanırmısınız ranza bile yok böyle çekyatla her gece siz hazırlayacaksınız yatağınızı.ortamdaki herkes kapalı..göstermelik atatürk resmi konmuş falan...neyse bunlar beni ırgalayan şeyler değil saygımız var sonuçta.neyse görüşmeye girdik kadın gülerek eziyo resmen.giriş çıkış saati 6.30, hergün konferansa katılmak şart,askılı giymek yasak kılık kıyafete dikkat edilecek,sigara içenin anası itinayla bellenir falan filan.hani içtiğimden de değil sözlük ama bu kadar da kısıtlamaya yuh derim.yüzündeki tebessüme kurban olduğum 2 dakkada çökertti beni olduğum yere.ben üniversiteye gidiyorum ulan sanane benim donumun renginden dememek için zor tuttum kendimi.yurdun denize sıfır olması bile etkilemedi beni...koşar adım devlet yurduna..işte böyle sözlük
  1. 1