1. bunların bir üst modelleri vardır ki daha bir acıklıdır.şöyle ki ünlü kişisinin yemediği halt kalmamıştır. ama ünlü olmasına rağmen iş bulamamıştır. asıl kişiliklerinin, hayat görüşlerinin tam aksi olan bu ünlü kişilerin cemaat kanallarına çıkarak 'hocam ,maşallah, inşallah ' gibi hiç alışık olmadığı jargonu kullanarak, bu tür filmlerden , dizilerden nemalanan oyunculardır.bunlar bence bildiğiniz ruhlarını satma gibi bir olaya girmiştir diye düşünüyorum.ekmek parası kazanmak bu değildir.
 2. cemaatçiden kaşıt bildiğin cemaatçi olup tüm faaliyetlerine destek vermek ve katılmak ise yukarıdakilerin birçoğu cemaatçi değiller.

  siz böyle yersiz fobiler sahibi bir takım dünyadan bihaber vatandaşlar olduğunuz için herkesi cemaatçi sanıyorsunuz. sapla samanı karıştırmada uzman olan türk milleti bu konuda da böyle bir algı geliştirmiş durumda. referandum da evet oyu mu verdin cemaatçisin, akp yi mi övdün cemaatçisin, fethullah gülen in bir yazışını mi paylaştın cemaatçisin.
  kafalar harbiden güzel sizde, alkol dozajı filan böyle yüksek. berrak düşünme diye bir şey kalmamış.

  bir kisinin veya kurumun yaptığı herhangi bir şeyden hoşlanmak sizi o kişiye/kuruma göbek bağıyla bağlamaz.
 3. cemaatçi ünsüzlerden daha oturaklıdırlar.

  misal; sezen aksu'nun babası, türkiye'nin ilk f tipi okulunun müdürüydü. oturup bunun için sezen aksu'ya saldıracak hali var mı, kimsenin? - yok.

  lakin insan herkesin bildiği biri değilse; kendini savunmaya da niyeti olmaz, saldırır. - bir cemaatin mantığı, zaten cemaat ve ilişkili her işinin arkasında duracak bireylere sahip olmasıdır. bir insan, bir cemaatin, hele hele 21. yüzyılda varlığını "namusuyla" sürdüren bir cemaatin varlığına dair bir inanç taşıyorsa ve masumiyet yalanına olan güveni tam ise; o insan ya cahildir, ya da cemaatin has insanlarından biri olmuştur/olma yolunda ilerliyordur.

  bahsini geçirebileceğimiz "f tipi cemaatçi ünlüler" örnekleri dahilinde, bu insanların cahil olmadığının farkında isek; varın, siz düşünün.