• görseller

  • carrington olayı
  • carrington olayı
 1. dünyada şimdiye kadar ölçülmüş en büyük jeomanyetik fırtına. nasa'nın açıkladığı 12 eylül 2012'de beklenen büyük uzay fırtınasından sonra gündeme geldi. 1859'da gerçekleşen bu fırtınayı, amatör ingiliz astronom richard carrington; "inanılmaz güçlü, beyaz parlak bir ışık demeti" olarak not etmişti. bütün uzayda 8 gün boyunca etkili olmuştu.

  bilimadamları; "bugün aynı şiddette bir solar patlama olsa, katrina kasırgası'ndan 10 kat daha kötü etkileri olur." görüşünde birleşmekte. felaket tellallığı yapmak istemem ama gerçekleşmesi muhtemel olaylara bir göz atalım.

  *peki beklenen solar patlama olursa ne gibi etkilerde bulunur?
  - günümüz elektrik teknolojisini sıfırlayacak, güç kaynaklarına zarar verecek.
  - sadece amerika'da 90 saniyede 130 milyon insanın elektriğini kesebilir.
  - apartmanlarda su basma işlemi yapılamayacağı için susuzluk gibi problemler başlayacak. klozetler artık çalışmayacak.
  - tren, metro gibi ulaşım araçları çalışmayacak. benzin istasyonları, yer altı depolarından benzin pompalayamayacağı için, arabalar benzinsiz kalacak. dolayısıyla süper marketlerin stokları boşalacak. kıtlık başlayacak.
  - "-jeneratör var bizim burda rahatız" geyiği sadece benzin yettiği kadar kullanılacağı için kısa sürecek. hastanelerde sadece 72 saat yedek güç kaynaklarını kullanabilecek. dolayısıyla sağlık hizmetleri zarar görecek.
  - insanlar ısınma, soğutma gerçekleşemeyeceği için bu dönemde insanlar ölmeye başlayacak. ilaçlar, soğutma olmadığı için bozulacak. ilaç sektörü çok büyük darbe yiyecek.

  dünyanın bu senaryo karşısında toparlanması 4-10 yıl arası olarak hesaplanmakta. zararları, 2 trilyon $ olarak bekleniyor. 2012'yi bekleyip göreceğiz.