merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

carlos carvalhal

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #spor
  5. #gündem
  6. #kişiler
  1. futboldan çok çok fazla anlayan seyircilerimiz ve benim gibi taraftarların ilk fırsatta değil, bu kadar kısa zamanda altına imza attığı abzürtlükler sayesinde kuyusunu kazmak istediği eleman.

ve evet, pekçoğumuzun söylediği şeyi bilmiyor bu adam. bilmiyor zannetmiyorum, bilmediğini iddia ediyorum!

şimdi baboli, alania maçı ölçü müdür? evet, ölçüdür. gerçi olaya tayfur-carvalhal denkleminde bakmak lazım.

tayfur havutçu, 2. lig'de bile talibi çıkması şüpheli bir teknik direktördür. yani öyle "teknik direktör" sertifikası yetmez, pratikte bu işi yapabilmek için.

tayfur havutçu, geçtiğimiz sezon takımın başına geçmesinden 3 gün sonra oynadığı kayserispor maçı haricinde takımın başında çıktığı hiçbir maçta doğru düzgün top oynatamamış, rezalet oyuncu değişiklikleri ve şuursuz plansızlıklarla da saç-baş yoldurmuştur. kasımpaşa ve gençlerbirliği maçları en net örneklerdir. bir maç elindeyken nasıl kaybedeyazıldığının, nasıl 2-0'dan, 2-2'ye büyük beceriksizliklerle becerildiğinin kanıtlarıdır. duygusal olmaya gerek yok, gerçekçi olmak lazım tayfur havutçu beşiktaş'a teknik direktör olabilecek kalibrede bilgiye sahip değildir. mevzu "beşiktaş'ın çocuğu olmak" ise samet aybaba, rıza çalımbay, ertuğrul sağlam, güvenç kurtar, ziya doğan, mehmet özdilek de en az tayfur kadar beşiktaş'ın çocuğudur!

geçen sene bu takımda ekrem, erhan, hilbert ve sezonun sonuna doğru iyileşen rıdvan sağ bekteyken, delinho ve ismail sol bekteyken diyorduk ki, "bu takımın bekleri yetersiz" yani bir takımda oynamak için de "iyi niyet" yeterli gelmeyeblir. beşiktaş büyük takımsa -ki, öyle- yetersiz beklerle iş yapmaz.

ve o beklerden delinho, erhan ve rıdvan takımdan gönderildi. yani "bek" mevzusu daha da elzem bir hal aldı. "gelecek vaat ediyor" diye tanju kayhan alındı ki, adam orijinal bek. öyle orta sahadan, defanstan devşirme değil. bekledik 2 tane çok sağlam bek alınır, belki hilbert gönderilir falan diye ama çıktı tayfur efendi "beşiktaş'ta bek sıkıntısı yok" dedi. toraman ve egemen'in bek oynayabileceğinden bahsetti ki, bir teknik adamın günümüz futbol mantalitesinden ne kadar uzak olduğunun, takımını tanıyamadığının kanıtıdır!

sonra olaylar oldu, tayfur havutçu hak etmediğini düşündüğüm şekilde içeri girdi. sonra da konyaspor'un bile istemediği bu carlos efendi geldi.

alania maçlarına bakıyoruz, organize doğru düzgün atak yok. takımda taktik disiplin diye bir şey yok. dahası, takımın sağ bekinde tanju, hilbert hatta ekrem varken tuttu toraman'ı oynattı. ilk maçın son dakikasındaki asisti ciddiye almıyorum, o dakikaya kadar toraman, çağdaş bir bekin yapması gereken milyon tane şeyi yapamamıştır. onu suçlamıyorum çünkü adam "bek" değil.

sonra uefa kadrosu açıklandı o da ne? tanju kayhan kadroda yok! takımdaki tek orijinal bek, kadroda yok! kim var? tek bir kez bile canlı izlendiğine inanmadığım, daha idmana bile çıkarılmamış, mevkiinde zilyon tane adam olan julio alves efendi var.

bekler kim? ekrem, hilbert, ismail. alternatifler kim? stoperden bozularak yaratılmaya çalışılacak toraman ve egemen!

şimdi sorarım aga, bu adam toptan ne kadar anlıyor? siz avrupa'da kaç tane kalburüstü takımın stoperden bozma beklerle oynadığını görüyorsunuz? fenerbahçe santos'u satıyor, yerine ziegler'i alıyor! o da caner'e güvensin, bir tane de sol ayaklı stoperden alternatif yaratsın değil mi? günümüz futbolundan bu kadar bihaber, takımın eksiklerinden bu kadar bihaber biri nasıl bu takımı yönetebilir? evet, ben bu adamdan daha fazla anlıyorum futboldan da, futbolcudan da... transferi kafasına göre mendes yapsın, hocayı kafasına göre mendes yapsın, ne tayfur efendi, ne carlos efndi ne de yıldırım efendi önüne arkasına bakmasın sonra "forma alın, decoder alın" neden? benim ekmeğimden kesip sana verdiği parayı keyfine göre harca diye mi?

hücumcu bekler olmadan, 4-3-3'te kimle hücum edecek cidden merak ediyorum. guti zaten attığı 10 topun 5'ini geriye, 3'ünü yana, 1'ini ileriye, 1'ini de rakibe veriyor. fernandes desen takımda ayağına topun en çok yakıştığı 2-3 adamdan biri ama ayağında çok top tutuyor. hücumu q7 ve simao'nun bireysel yeteneklerine devret sanki halı saha takımıymış gibi, en ufak hücum planın olmasın. hatta bu 2 adamın olmadığı maçlarda tek 1 -yazıyla bir- hücum dahi yapama... pes!

neymiş, carvalhal gençmiş de çıkış yapması için fırsatmış. ulan televizyondaki yorumlarında saçmalar falan ama sergen yalçın tayfur'dan da, bu carvalhal efendiden de 500 kere daha teknik direktördür. isteyen o a2 takımının başındaykenki, a2 takımının oynadığı oyuna ve aldığı skorlara baksın bir de o istifa ettikten sonra gelen çöküşe...

bu sezon bu adamla ilk 5 bile hayaldir. en dandik deplasman bile kabus gibi çökebilir. uefa konusunda gruptan çıkma konusunda derin şüphelerim var.

... toplu gösterim...