• görseller

• caffe latte
    • caffe latte
    • caffe latte
  1. sütlü kahveden çok kahveli sütü andıran sıcak içecek. iyi köpürmüşü makbuldür. üstüne bir de tarçınla enfes olabilir.
  2. cappuccino ile arasında ne fark olduğunu tam olarak idrak edemediğim içecek. bakınız starbucks, "kusursuz kahvenin tadına varın - espresso içecekleri rehberi" adlı broşüründe bu ikiespresso yorumu için nasıl tanım yapmış.
    caffe latte: yoğun ve sert özellikteki espresso bol sıcak sütle yumuşatılır ve üzerine çok az miktarda süt köpüğü eklenir.
    cappuccino: buharla ısıtılmış süt ile espresso karışır ve üzerinde bir köpük bulutu yer alır. caffe latte'den daha az süt kullanıldığı için cappuccinoda yoğun bir espresso tadı ve keyifli bir kıvam duygusu hede hödö...
    şimdi diyeceksiniz ki, işte lattede daha çok süt varmış, içimi daha yumuşakmış; cappuccino daha sertmiş vs. vs.. "bir latte istiyorum sütü az olsun" deyince baristaların eli ayağına mı dolaşıyor peki? az sütlü latte hazırlarken, cappuccino deja vusuna mı kapılıyorlardır?
    bu günden itibaren açık çay içmek istediğimde "thea aqua", demli istediğimde "negro" şeklinde sipariş vereceğim.
  3. vücudumun enteresan ötesi reaksiyonlar verdiği kahvedir...

bundan yaklaşık 4 sene önce tanıştım ben latteyle. o zamanlar sevdicekle buluştuğumuzda içerdim kendisinden. severdim de. fakat her içişimden yaklaşık yarım saat sonra aşırı bir mide bulantısı ve terleme yaşamaya başlardım...

biz bunun uzunca bir süre cafe latteden dolayı olduğunu anlayamadık. ankisiyette olarak gördük fakat kalp çarpıntısı gibi bir şey yaptığı yoktu. dediğim gibi önce inanılmaz bir mide bulantısıyla başlıyordu. bu mide bulantısına terleme ekleniyordu ama öyle böyle bir terleme değil kisin soğuğunda bile çok afedersiniz ama dayanılmaz kokulu bir ter... insanın kendini kendinden tiksindirecek kadar... o terleme bittiğinde mide bulantısı da geçiyordu tüm rahatsızlıklarda.

hanı nasıl desem filmlerde görürüz madde bağımlıları maddeyi bırakırken aşırı terler -film haliyle gerçeğini bilmiyorum tabii ki- aynen öyleydi.

latte içmekten vazgeçince bunun da olmadığını gördük. ankisiyette diye düşündük çünkü belki beynim eve geç kaldım, hava karardı,trafik de sıkışık bahaneleriyle bu oyunu başlatıyor olabilirdi. fakat latte içmediğimde yine aynı koşullar -geç kalma, trafik sıkışıklığı vs- altında olsam bile bu reaksiyonların hiç birini yaşamıyordum.

4 sene sonra bugün ve bugünün sıcağında yine sevdicekle serinleme amaçlı iced latte içtik...

mide bulantısı başladı. latteden olabileceği aklıma gelmedi yine. ve evet ardından o iğrenç terleme başladı. hafif eşen rüzgar yada akşam serinliği bile fayda etmedi.

eve dönerken "latteden oldu yine" deyiverdim sadece...

özüne bakıyorum espresso var... mochada da var bildiğim kadarıyla. espressoda bile böyle rahatsızlık yaşamıyorum.

neden oluyor bilmiyorum. sanki içinde bir zehir var ve vücudum onu atmaya çalışıyor inatla.

sebebinin neden olduğunu çözebilsem içim rahat edecek...

doğum günümde bu terle neden hasır neşir olmak zorunda olduğumu anlasam dünyalar benim olacak...

tepki veriyor bu kahveye bünyem.

edit: turkcelestir