merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

buğday ruşeymi

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. buğdayda filizlenmenin gerçekleştiği bölgedir. yüzde 2-3'lük bir orana sahiptir. embriyonun gelişebilmesi mineral, vitamin, protein, yağ asitlerinin varlığı ile yakından ilgili olmasından dolayı buğday ruşeymi de besin değeri açısından çok zengindir. misal buğdaydaki toplam proteinin yüzde 8'ini içerir. ruşeymdeki protein oranı ise yüzde 30'dur.
  buğday ruşeymi özellikle gıda sektöründe ve kozmetikte kullanılan bir maddedir. geleneksel bir değirmen sisteminde, kepek azaltma pasajlarında elde edilir.

  son olarak (bkz: ruşeymli ekmek)

  kaynak: http://www.ihe.com.tr/ekmek_ruseymli.cfm
 2. buğdayın en faydalı kısmıdır, ayrıca çok da değerlidir. zira bir ton buğdaydan bir kilo ruşeym elde ediliyor. bu yüzden ruşeymden elde edilen kozmetik ürünleri - yağı mesela- acayip pahalıdır. kalp - damar hastalıklarına iyi gelir, cildi gençleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirip kataraktı da geciktiriyormuş.

  bizim üniversiteye seminer için gelen alman bir değirmenci de sağlığını ruşeym yemesine borçlu olduğunu söylemişti. şaka maka adam 82 yaşındaydı.

  son olarak da bu dönem projemizde kullanacağımız maddedir, neden tahıl sektörüne bulaştık onu bilmiyorum. işin kötüsü dersi veren hoca da tahıl hocası.