• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• bozuk parayla çalışan oyuncak yakalama makinesi
  1. market önlerinde, kafeteryaların içinde, üniversitelerin içlerinde ya yolda yürürken her an size göz kırpar gibi durur. madeni 1 tl ile çalışan karşılığında 4 parmaklı bir pençeyle yakaladığınız takdirde oyuncak ayı gibi şeyler vaad eder. arkadaşınızı beklerken vakit ve nakit öldürebilirsiniz . bu makine insana birazcık da geçmişin buruk tadını hissettirir, çocukluğunuzu.
  2. aslında çalışmayan,çalışmaya çalıştığı zamanlarda ise tam oyuncağı yakalamak üzereyken bırakan, bu sayede çocukların ebeveynlerinden bolca küfür yiyen kendi halinde bir makinedir.
  3. bu makinelerden oyuncak kapmak kabiliyetten ziyade şans işidir. biraz zamanınız varsa makinada bulunan bütün oyuncakları almanız içten bile değildir. işte size ipucu, isteyen deneyebilir. biraz zaman alır ama %95 işe yarayacağını göreceksiniz.
    -spoiler-

bu tip makinaların** çalışma mekanizması genellikle belli sayıda bir hediye verme üzerinededir. misal sigara makinaları 10 tanede bir, 15 tanede bir 20 tanede bir gibi çeşitli oranlarda verilmek üzere ayarlanır. yani her 19 jeton boş, 20. jeton doludur. oyuncak makinalarının çoğunda da bu mantık bulunmaktadır. belli sayıda bir verebilme özelliği vardır. tam kavrama anında, kitlenmesi gereken ve oyuncağı kitlemesi gereken mekanizma çalışmaz. ve siz tüüüh be tam alıyorduk dersiniz. şöle geriye çekilin iki hedi alma arasında ki oynayan sayısını hesaplayın ve sizde ona göre oynayın. oyuncak makinalarında tek bir kusur bazen çok ters bir açıdan yakalamaya çalışması ama belli sayıda bir oyuncak tutan kolun çalışacağına emin olabilirsiniz.

-spoiler-
  4. nelere kadirdir. şimdi yine bu makinelerin önünden geçiyoruz. arkadaşım durdurdu:' şu dandik rengi solmuş sarı ayı ile tavşanın birleşmesinden oluşan yaratık oyuncağı sana alıyım mı?'dedi ve kafamı makineye çevirdim. nasıl da parlıyordu, güneş gibi. sanki hapsoldu o kutuya bir sürü oyuncağın arasına. ama yalnızdı, ağlak bakışlarıyla hepimizi başına topladı. ilk sefer de alamadı arkadaş. daha da hüzünlendi bakışları, vazgeçeceğimizi sandı. ikinci sefer, üçüncü sefer..., on birinci sefer derken arkadaş krize girdi. ' seni alacaam oğluum.'diyerek hızla kaçtı yanımızdan. bir ay kadar hiç görüşmedik ama haberlerini alıyorduk, sürekli el kasını geliştiriyordu. bir ay sonra çıkageldi. o da nedir, sol eli hulkın eli gibi. gülümseyerek yaklaştı makineye. hala duruyordu bizim yalnız oyuncak. elini kola uzattı kol koptu. adam da bizi uzaklaştırmaya çalıştı. arkadaş sol eliyle makineyi de adamı da uçurdu ya.
  5. çok sinir bozucu makinalardır bunlar.bu makinaların bazı versiyonları var ki onla bu pençeyi aşağı indirebiliyosunuz, işte o modellerde alınması mümkün oluyor ancak.
  6. ekmeğime göz dikmiş makinedir.

nasıl oluyor anlatayım;

bizim okulun kantinine koymuşlardı bu zımbırtıyı. ben benim bozuklukları atıp yakalayamıyordum, nitekim bütün parayı oraya bayıldığım için; yemek yemek için gittiğim kantinden aç bi şekilde çıkıyordum.

benim para bitince arkdaşlardan alıyordum bazen de. gerçi gene beceremiyordum yakalamayı. bi süre sonra onlar da vermediler bana para ama yakalamak istediğim oyuncağı yakalayıp getirmişlerdi.

sonra o oyuncağı yurttan ayrılırken yurtta unutmuştum lan ben, bak şimdi geldi aklıma. o kadar para bok yoluna gitti yani, kaç gün aç kalmam da cabası.
  7. 3 tane velet makinanın başında ısrarla oynuyorlardı ama her seferinde hüsrana uğruyorlardı yaklaşık 8-10 denemden sonra hala başarısızlıkları devam ediyordu. bu sırada bende bankın üstünde oturmuş bunları izliyordum. makina oyuncağı yakalıyor ama düşürüyordu. ben bu veletlerin yanına gittim dedim ki
    b:ben bunu alırım çocuklar
    ç: abla uğraşma biz saatlerdir oynuyoruz alamadık
    b:aynı oyuncağı mı denediniz yoksa başka oyuncaklardamı denediniz
    ç:her oyuncağa denedik abla olmuyoo dünde burdaydık bütün paramızı yedi bu pis makina
    b: ben alacam görürsünüz
    parayı attım makinaya ve istedikleri o sarı arı maya yı aldım
    veletlerin ağzı açık bana bakıyolardı ve istedikleri oyuncağın gitmiş olması o kadar deneyipte bi ablanın tek seferde almiş olması onlara dokundu. bende oyuncağı onlara verdim çok sevindiler veletler..onlar gidince denedim yine ama bişi olmadıı
  8. bursa'da bir alışveriş merkezi ilk açıldığı dönemlerde zannedersem makinenin ayarlarını iyi yapamamışlardı.sevgilim ilk attığı jetonla bu oyuncaklardan tam 4 tane yakalamıştı.uzun süre oyuncakları arabalarımızda misafir ettik iyi şans için.(gerçi bana ne kadar iyi şans getirdiği tartışılır, o arabamla tam 7 tane kaza yaptım.)