merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

boyun fıtığı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. "bel fıtığı olmasın o sakın" söylemleriyle çokça karşılaşılan rahatsızlık.
    lakin vardır efendim böyle birşey. bel fıtığı kadar yaygın olmasa da boyun fıtığı da, gücünün sınırlarıyla bedeninin sınırlarını tutturamayan insanlara, homo sapiens anatomisinin çaktığı bir falsodur.
    efendim çok illettir. düşün şimdi, sen yamuk yatınca boynun tutuluyor ya, hah işte o bizde hiç geçmiyor. beklersin ki geçsin. "ulan ne tutulmuş ha" diye kendi kendine söylenirsin. aylar geçer, rahatsızlık geçmez.
    öyle ki artık başını sağa sola rahat çeviremezsin.

bi gözünde canlandır bak. camidesin, namazda. en ön saflardasın. bütün cemaatin gözdesi konumunda. sonra ne oluyor. namaz bitiyor, selam vericen. aha! kafa dönmüyor lan!
    sağa çevirecen kafayı yok. soldaki adam tabi çevirmiş tip tip bakıyor sana ne bakıyosun gibisinden. sonra sola çeviriyo cemaat kafayı, yine dönmüyor adam gibi. bu sefer de sağdaki kafayı sola çevirdiği için sana bakıyor aynı " ne bakıyon lan" edasıyla. durum hemen imama iletiliyor tabi durur mu millet. hemen ispikliyorlar. ilkokulda sen bi halt yapınca birileri öğretmene şikayet eder ya. aynı muamele. cemaat dağılır. imam seni işaret eder. sen bekle! der. aha .çtık dersin içinden.
    kesin afaroz edecek beni.
    gidersin yavaş adımlarla. tam oturacan imamın karşısına, korkunç bir boyun ağrısı. elini boynuna götürürsün. o anda bir zil sesi caminin içini sarar. imamla göz göze gelirsin. ne bu zil der gibi bakarsın imama. gözünü kapatırsın ve bir anda kararır etraf.
    gözlerini açtığında yatağındasındır, saat çalıyor ve lanet bir boyun ağrısıyla güne başlamışsındır...

sonra fizik tedaviye gidersin. garip teknolojik aletleri boynuna sürttürüp dururlar. ilaç falan verirler ağrı sızı azalsın diye.
    sonra hep o içinde köşeye sinmiş umut iyice söner. hem de hiç beklemediğin biri tarafından söndürülmüştür.
    fizik tedavi merkezinin girişindeki kadın, bu rahatsızlık ömür boyu sizinle. geçen birşey değil der.
    o anda garip bir his sarar içinizi. elinizde capri-sun varmış da şişirmiş ve patlatmak için yere koymuş, ayağın da havadaymış gibi hissedersin. öyle bir gerilmiştir ki kasların, ancak bir patlama sesi rahatlatacaktır seni.
    ve cebinde patlayan birkaçyüz milyonluk * fatura seni ayıltır.
    ama koy gitsin, sağlık gitmiş bir kere. dikkat edeceksin artık.
  2. gerildiğiniz an, tetiklenen fıtık. sinirlerle uyumu enfes, ordan omuza, omuzdan dirseğe, dirsekten serçe parmağına uyuşturur adamı. yetinmez, bi taraftan şakağa,eş zamanlı ilgili şakağın yamacındaki göze de çakar. tamam olursunuz.
  3. ben-bence çıkarsınız
    siz
    söyliyim

x-bişi yok ya

ben-yok yok flört aşamasındasız gördüm ben

x-yok bee
    olmicak bişi
    başkasını bulcam

ben-ahah
    amnayak
    am manyak yazmadım bu arada
    manyak
    yazdım
    kafayı eğemediğimden
    yanlış harfler
    çıkmış olabilir.

gibi bir diyaloga ve kurtarma çırpınışına sebebiyet vererek daha da batıran hastalıktır.
  4. bazen bi tutulur ki... of...
    milim kıpırdamak bile eziyet.. kas gevşeticiler, ağrı kesiciler asla kar etmez...

böyle kaburgalara kadar uzanan boyun ağrısı...

boyun devrilsin boyun fıtığı!
    acım büyük
  5. kafayı bünyeye bağlayan hatlarda kısa devre oluşmasıdır. kafanın bünyeyle ilişkisi işte böyle sekteye uğradığında, bünyenin kafaya nasıl yük olduğunu hatırlatır. insanlığın belası bir kanserse iki bu boyun fıtığıdır. allah hepimizi bu büyük acıdan korusun. (bkz: o panayamu)
  1. 1