merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 2

boşanmış kadınlar

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. ağlama duvarı olarak kullanılabilen kadınlardır görebildiğim kadarıyla.

toplumun onlara yapıştırdığı etiketleri ve yaklaşım tarzlarını zaten geçtim, umrumda olmaz. amaaa, bu kadınlar, boşanmışlık durumuyla alakasız olaylar sebebiyle hiç kimseyi ilgilendirmeyen ortamlarda; beğenilmemek, istenmemek, başaramamak vs gibi olumsuz kavramlar ile yargılanıp da, "çoğu sorunlu" şeklinde "kaynak götüm" tarzı iddialarla aşağılanıyorlarsa, orada bi' dur demek gerekir kanımca.

sorarlar insana, sen kimsin ki çoğu şeklinde genelleme yapıyorsun, kaçını tanıdın bu "sorunlu" dediğin insanların diye. ben sorarım mesela. öyle ucuza götten sallamakla olmuyor zira.

boşanmış kadın, elbet sevilmemiştir tabi, istenmemiştir, aldatılmıştır, ne bileyim, erkeğine layık falan olamamıştır, di mi? başka sebebi olamaz çünkü bi' kadının evliliğinin sonlanmasının. pardon? paralel bi' evrende yaşama imkanlarımız var da benim mi haberim yok? hangi dünyadan bu bilgiler? tüm bunlar da bi' kadını "sorunlu" yapmaya yeter zaten, ha?

insan sorunluysa sorunludur. boşansa da sorunludur, evlense de sorunludur, hiç ilişki yaşamamış olsa da sorunludur. alakasız durumları, sırf belli bi' insana laf sokabilmek (en azından denemek) için, o kişiyle ilgili belli kavramlara iliştirmek, en basit tabiriyle, gerzekliktir.

ha bundan daha da kötüsü, iki kişi arasındaki kimseyi ilgilendirmeyen kişisel bi' sorunu, kimsenin ilgilenmeyeceği bi' ortamda, laf sokar tarzda yazmaya çalışıp da reklam etmektir. sonra böyleleri kalkıp bi' de ona buna sorunlu der. sorunlu diyene bak sen.

not: dilek, sözüm sana değil tabi, ama naber len?
  2. her şeyden önce cesur kadınlardır. türkiye gibi bir ülkede "bir hata yaptım, hayatım boyunca bu hatanın cezasını çekemem" diyerek isyan bayrağını çekebilmiş, kapıyı vurup çıkabilmiş ve hayatına yalnız devam etmeye karar vermiş kadınlardır. her ne sebeple olursa olsun, bir kadın eğer boşanacak raddeye gelmişse ya da boşanmayı kabul edecek duruma gelmişse zurna zırt demiştir artık. ama bu raddeye geldiğini ilan edebilmek veya "boşanmak istiyorum" diyen erkeğe "buyrun kapı orada" diyebilmek göt ister. çünkü eğer geri zekalı falan değilse başına gelecekleri bilir, yaşayacaklarının farkındadır. bu yüzden aşağılanmaları, dışlanmaları değil saygı görmeleri gerekir aslında. ha, elbette beş parmağın beşi bir değildir ama genelleme yapmak da doğru değildir.
  3. bu kadınları kadınlarımızı en çok eleştiren tüüü kaka diyenlerinde "diğer kadınlar" olması bir kadının en büyük düşmanı başka bir kadındır lafını ne de güzel doğrulamaktadır değil mi? erkeği kötüleyen bir erkek gördünüz mü? uğraşmazlar ilgilenmezler çünkü. bırakın herkes kendi hayatını yaşasın sevgili kadınlar kadınlarımız yapmayın canlarım etmeyin canlarım lütfen lütfen.
  4. benim de ileriki zamanda aralarında olabileceğim kadınlardır. yalnız ben değil. ben, sen, o, diğeri... hepimiz bu güruha dahil olabiliriz.

açıkcası benim beynim küçük olduğu için; boşanmış kadınlar hakkında ahkâm kesemem, onların üzerinden tespit sıçamam ama herhalde beynim fındık içi kadar olsa o zaman boktan bi genellemenin amınakoyabilirdim.

ama biraz sıçmak için kasarsam şunları çıkarabiliyorum;

1. bu kadınlar kendilerine güveni olan kadaınlardır. neden? çünkü bu kadınlar kendilerini erkekten ibaret saymayıp kendi ayakları üzerinde durabilmeyi göze alabilmişler. demek ki kendilerine güveniyorlar

2. bu kadınlar gururlu kadınlardır. neden? çünkü hiçbir kadın durduk yere evliliğini bitirmez. ya şiddet vardır ya aldatma vardır ya kandırılma vardır ya da bunun gibi sebeplerdir. gururlarına yediremediği şeyler olmuştur ve boşanmışlardır.

sıçabildiklerim bunlar.

not 1: bence sorunlu olanlar boşanmış kadınlar değil, boşanmadan hatta evlenmeden genellemeyi sikmiş zihniyetlerdir.
    not 2: deryacım yazdıklarımı üzerine alınabilirsin canım.
  5. özellikleri hakkında bir genelleme mümkün değil. ama davranış biçimleri çok benzer. kocalarının mali durumu orta sınıfın üzerindeyse genelde görgüsüz ve paragözce davranıyorlar. bu ara en çok mehmet ali erbilin son eski eşini kıskanıyorlar. avukatları gaza getireceklerini sanarak "baksana nasıl aldı 5 dakikada milyonlarca doları" diyenleri var. insan diyemiyor işte "ne meraklısın asalaklığa" diye.

dünyadaki tek olay onların boşanması değil, farkına varırlarsa bi zahmet iyi olacak.
  6. amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar.

not: dilekçim senin amına koyar mıyım hiç, aaaaa üzüyosun beni.

senin götüne koyayım. pis şıllık.

(bu tür ironik girileri açıklamak girinin tüm havasını bozar ama mecbur kalıyorum. bu giride ne denmek istendiğini anlayabilmek için bu kadınlar hakkında yazılan her şeyi okumak gerekiyor.)
  7. bunların çoğu sorunlu olur. kıskançlar ya. beni de kocam terk etse ben de kıskanırdım herkesi. ama öyle bir şey söz konusu olamaz o ayrı. neden terk edildiklerini düşünmeliler bence bilmiyorum.
  1. 2