• görseller

• boş otobüste nereye otursam kararsızlığı
  1. -(içses) en öne mi otursam ki, ya şimdi teker üstü, bi de yaşlı biri biner falan, ona yer bırakmak lazım, orta kapının önü nasıl? ıı ıh, orası da karşılıklı 4 koltuk, şimdi herkesle dik dik bakışamam ben, gülesim gelir, ama belki güzel bi kız biner, üff... orta kapının arkası? çok dar orası da ya, olmaz, onun bi arkası, niye orası yüksekçe ki? en arkaya mı otursam ki, hay aq otobüs de dolmaya başladı. lan? orta kapının orda ayakta durayım ben en iyisi.
    +(otobüsteki diğerleri) aha mala bak, otobüs bomboş, ayakta duruyo.

bilmiyorlar ki içimde ne fırtınalar koptuğunu.
  2. otobüsün en arka tarafına kadar gidilip, son üçlü, dörtlü, beşli hangisi varsa otobüs tipine göre, o koltuklardan cam kenarındaki seçip oturarak önüne geçilebilecek kararsızlık durumudur.
  3. -hava çok sıcak köşeyi dönünce bu koltuk çok mu güneş alır?
    -tekliye otursam biri binince kalkmak zorunda hisseder miyim? öff çok da yorgunum.
    -en arkaya otursam kapıya çok uzak kaçacak, dolunca inmek zor olur.
    -buraya otursam? anamm burası teker üstü.
    -bura nasıl? oyy kalorifer var, yemin billah geberirim burda.
    .
    .
    .
    şeklinde beyinde bir iki saniye de olsa beliren kararsızlık. aslında nadiren de olsa boş otobüse denk geliyorum ve çok kısa bir süre bu kararsızlığı yaşıyorum. ama yukarıda saydıklarım geçmiyor aklımdan. öyle hiçbir şey düşünmeden beyinsiz beyinsiz yaşıyorum ben kararsızlığımı. ortada duruveriyorum küçük çaplı ön arka sağ sol yapıp lönk diye oturuveriyorum.
  4. feci şekilde rahatsızlık veren durumdur..
    şimdi en öne şoförün arkasına oturulursa şoförün muhabbetine maruz kalınacaktır..
    en arkaya otursak ''şoför alınır mı acaba??'' diye bir düşünce sarar bedeni..
    biraz ayakta beklenir..
    sonra ''ortaya otursam, ya bir anda otobüse çok yolcu gelir de durakta rahat inemezsem??'' düşüncesi gelir akla..
    olan ayakta beklenen zamana olur..
    şoför bakar ''mal bu lan'' diye..
    sinir krizi geçirilir..
  5. kararsızlık sonucu kaybedilen zamandan dolayı otobüse binen insanlar pitten çıkan f1 aracı gibi höldür höldür boş koltukalara hücum ederler ve ayakta kalırsınız.
  6. otobüsün şekilsizliğinden kaynaklanabilen sorundur.bazılarının koltukları hep tekerlek üzerine denk geliyor. şu yeşil deri koltuğu olan eski tip otobüsler.bazılarının da koltukları sıkışık oluyor, içi gri olan öholar.
    bu durumda ilk hedef arka taraflarda cam kenarıdır.
    olmadı ters koltukların cam tarafı boş mu bakılır.
    olmazsa en arkaya sıkışılır.
    o da yoksa bulduğun yere oturacaksın! (bkz: mecbur)
  7. nadiren bulduğun boş otobüste acaba hangisi bana daha uygun diye yer beğenirken(sanki kendine koca seçiyosun) ve tamda yerini kestirmişken kendisini hayırla yadettiğin yahşi şahıs senin bellediğin yere bir güzel oturur,bir kaç saniye south park sessizliği olur sonra adama içten içe kin duymaya başlarsın ,her hareketi batar illa bi kulp takarsın.otobüsten inincede sanki hiçbirşey olmamış gibi adamı hatırlamazsın bile.boş otobüste nereye otursam kararsızlığının yol açtığı durumları aşama aşama inceledik gelecek derse de boş otobüs nasıl bulunur sorunsalını paradigmatik düzlemde değineceğiz(türkçe meali ne acaba?) hoşçakalın sağlıcakla kalın efenim.