1. hayatta yapılabilecek normal ama büyük yanlışlarından biridir. kısaca bir masalla açıklamak gerekirse:

"masalı ben yazayım bak dinle:
    kız krala aşık olur çok sever, onsuz nefes alamadığını krala her seferinde söyler...
    kralda egosu tavan hayatına devam eder... canı sıkılınca terkeder...
    masalda burada biter dağılın..."

yazan: içimden geldiği gibi
  2. onu kaybetmeyi göze almaktır. aynı can yücel'in dediği gibi:
    bağlanmayacaksın

bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne.
    "o olmazsa yaşayamam." demeyeceksin.
    demeyeceksin işte.
    yaşarsın çünkü.
    öyle beylik laflar etmeye gerek yok ki.
    çok sevmeyeceksin mesela. o daha az severse kırılırsın.

ve zaten genellikle o daha az sever seni,
    senin onu sevdiğinden.
    çok sevmezsen, çok acımazsın.
    ...
  3. ilişkinin bitmesini sağlayacak yegane yöntemdir efendim, şöyleki;
    hayattan onu daha fazla sevebilecek kimsenin olmadığını görür sandım, heran cok sevildiğini, düşünüldüğünü hissettirdim, hiç gocunmadan sevdiğimi söyledim, erkeğimin hayatımın merkezi olduğunu herkese açıkladım..sonuç: kendini dünyanın en mükemmel insanı-erkeği- sanan bir adam yarattım.. alkışlar bana...
  4. yıllarca unutamamak, onu kaybetmemek için arkadaş kalmayı teklif etmek. erkek arkadaşıyla sorunlarını dinlemek. uzun süren arkadaşlıktan sonra. bir kere olsun yüz yüze görüşmemek olmakla beraber, sadâkat ve güven vermek. geceleri onu düşünmeden uyuyamamak. onun en sevmediği şey arkadaş gibi görünen sonra çıkma teklifinde bulunanlar olduğu için. sırf onu üzmemek uğruna içinizi dökememek. birgün bunların hepsini ve bütün ayrıntılarına kadar öğrenmesi üzerine, utanmak... ''seni sevdiğim için pişmanım, sırf seni üzdüm diye'' demek. '' seni kaybetmek istemiyorum'' demektir. her şarkının onu anlatması. ve bunları dile getiremeyecek kadar güçsüz olmanında beraberinde son gücünüze kadar bütün bu olanları ona belli etmek. ilgi göstermek.
  5. aslında doğalmış gibi gelse de büyük bir hata etmektir.özellikle de bunu yapan bir kızsa.çünkü erkeklerle fazla ilgilenildiğinde maalesef kaçan kovalanır mantığına ki bence bu mantıksızlıktır göre kız yanlış yapar.uzaktan ya da içinden sevmelidir erkeği.dışa vurmamalıdır, naz yapmalıdır, kendini ağırdan satmalıdır falan filan.ben bunu hiç hoş karşılamıyorum.toplumsal rolleri sevmiyorum.neden bir kız bir erkeğe olan hislerini açıkça belli edemez ki, edince cesur yerine neden başka sıfatlarla nitelenir ki, neden ? sevmenin neresi kötü ki, kalbinde kanat çırpan kuşları hep gökyüzünde tutmak istemenin kime ne zararı var ki diyeceğim ama evet kıza bir zararı var. hep kaybediyorum severken.cidden.hislerini hep zirvelerde yaşayan ve dışa vuran bir karakter olursan eğer hep böyle hüsrana uğrarsın.
  6. böyle birini çok sevince falan yani ne kadar gereksiz bir durum olduğu tabii ayrı birşey, götlek herifin tekiyse tabii ters tepebilir. yani herifin koca yağlı götü tavan yapar. sanki böyle bir vücut yapmış ya da şahane bir görünüşe sahipmiş ya da yatakta çok becerikliymiş on karıyı aynı anda halledebilirmiş gibi bir edalara girer. en iyisi onu çok sevdiğini belli ettikten sonra, kalbinin ne kadar geniş olduğunu da belirtmek gerekir. bu ibne herifler birtek ondan anlar bir de boynuzlanmaktan.
  7. yanlıştır, hatadır. hem de en büyüğünden. özellikle de ona özel olduğunu hissettirmek..
    bırakın da, size farklılığını ispatlamak için çabalasın. eğer siz en başından bunu, ona hissettirirseniz, maalesef, kaybedersiniz.