merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

bir sıcaklık derecesi olarak gavur amı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. antalya'ya ilk taşındığımda bey dağları'na bakan bir ev arayışındaydım, "ooohhh geceleri balkonda ne de güzel rakı sofrası kurulur bu manzaraya karşı" düşüncesiyle.

işte bu ısı birimi, emlakçı tarafından ben bir ara dışarı çıktığımda yanımdaki beyefendiye söylenmiştir. "abi, dağlara bakan bi ev istiyosunuz da öğleden sonra güneşi ile cayır cayır yanarsınız" manasında. istediğin oldu mu emlakçı, al, bahçe ve komşu teyze manzaralı bi öğrenci evinde yaşıyorum şu an.
  2. islam edebiyatının sözlü ürünlerindendir. allah'ın hikmeti işte.
    islam'a inanmayan karının amını cayır cayır yakıyor. müslüman karıların amı ise serin oluyor. cennet bahçesi gibi, ohh.
    şüphesiz ki bunda müminler için bir ibret vardır ve yine şüphesiz ki islam sevgi ve hoşgörü dinidir.

destur: de ki biz burada her fırsatta söylenen bir islami deyimi mercek altına aldık. onlar (eksileyen münafıklar) bilmezler mi ki gavurun amının yangın yeri gibi olması müminlerin amının nispeten serin olduğu anlamına gelmektedir. lakin anlamak, görmek istemezler. zira idrak yolları kapalıdır da farkında bile olmazlar. sadekallahulazim... sübhanerabbikerabbil... el fatiha...

reca ederim bakınız da aynı hataya siz de düşmeyiniz...
    (bkz: seri eksici dinciyi galeyana getirmek)
    yavaş ulan... bakmaya yetişemiyom aq.
  3. türk usulü birimlerden biridir. belli bir standart ölçü belirtmese de, tarif edilen nesnenin sıcaklığı hakkında insanın zihninde oldukça iyi bir tanımlama bırakır.
  4. sıcaklığın 42 santigrat derece olduğu adana bölgesinde 12. kat üstünde set duvarı ören iki usta arasında geçen diyalogta yapılan sıcaklık betimlemesi aynen şöyledir ki;
    - yaw bu ne sıcaktır sadık ağbey, gavur amı gibi kitabıma!...

olaya bizzat şahit olunmuştur.