• videolar

 • görseller

  • bir komünizm propagandası olarak şirinler
 1. şirinler komünist içerikli olduğu gerekçesiyle bazı ülkelerde yasaklanmıştır.
  -şirin babanın sakallı olması, ayrıca giydiği pantolonun renginin devrimin ve bolşevik partisinin rengi olan kırmızı olması;
  -şirinler köyünde herkesin yetenekleri doğrultusunda belli görevleri olması;
  -para kullanmamaları veya takas yapmamaları. herkesin ihtiyacı olan şeyi gidip alması;
  -tanrı yerine yerine doğa ana, zaman baba gibi şeylere sahip olmaları;şirinlerin komünist düşünce yaydıklarına dair işarerler olarak görülmüş.
  ayrıca:
  -peyo(şirinlerin yaratıcısı)nun okkalı bi komünist olduğu,
  -smurf ün "socialist movement under red father" ın kısaltması olduğu
  -şirin babanın marx'ı, bilgin şirin troçki'yi temsil ettiği;
  -gargamel'in de yahudi tiplemesi olduğu hatta isminin de zaten ibraniceden gelidiği söylenir.
 2. "efendim bu çizgi filmde, kendilerine şirinlerdiyen sözde şirin yaratıklar, sınıfsız bir toplumda yaşamakta, herkes yeteneğine göre üretmekte ve ihtiyacına göre tüketmektedir. dikkat buyurduysanız şirinler köyü’nde para geçmemektedir. üretim piyasa koşulları için değil, ne yazık ki ihtiyaca dönük olarak yapılmaktadır. paranın olmadığı, herkesin yeteneğine göre ürettiği, piyasaiçin değil ihtiyaç için üretim yapılan bir rejimneyi hatırlatıyor sorarım size!

  uyuklayan da tembel olan da, sakar olan da çalışmadan üretimden pay almakta, şarkı türküyle, sanat sepet işleriyle uğraşmakta, çocuklarımız komünistrejimde olduğu gibi yan gelip yatmaya özendirilmektedir. şirinler de mülkiyetde yoktur. mülkiyet hangi rejimde yoktu soruyorum size!

  efendim en mühim hususlardan bir tanesi de şirinler köyünde bir ibadethanenin bulunmayışıdır. kendilerine şirinler adını veren bu yaratıklar dinsizdir! mutluluk ve dayanışma mesajları vererek de çocuklarımızı ateizmbatağına doğru sürüklemektedirler.

  bu çizgi filmde para yerine erdemövülmekte, zengin ve güçlüolanın iktidarda bulunması gerekirken, şirin baba adındaki bir zevat erdemiyle ve bilgeliğiyle şirinler’e yol göstermektedir. efendiler soruyorum size, şirin babanın giysileri neden diğer şirinlerden farklı olarak kırmızı, sakalları neden karl marks gibidir hiç düşündünüz mü?"


  rtüke açık mektuptan, tamamı için http://www.antiemperyalizm.org/...
 3. bir de işin, "uslu * bir çocuk olursanız, bir gün şirinleri görebilirsiniz" boyutu vardır. bundan önce de yamulmuyorsam, "dikkatle dinlerseniz, gargamel * in çığlıklarını duyabilirsiniz" deniyordu. komunizm propagandası yaptıklarına dair teoriye göre, o zaman bunu, kapitalizmin zamanla -nelere sebep olduğu farkedilerek- terk edileceğine ve "kaçınılmaz bir son olarak" komünist topluma dönüleceğine dair bir gizli mesaj diye yorumlayamaz mıyız? yorumlarız. yeter ki insan, "şu neyi simgeliyor?", "bunun altında ne yatıyor olabilir" şeklindeki düşüncelerle kafa yorsun. hiç bir art anlam taşımayan bir cümleden bile sayısız anlamlar yaratabiliyor bu insan denen şey.

  hatta (bkz: tefsir)