1. genelde söylemlerde, "insana hakettiği kadar değer vermek" şeklinde yer alırken, gerçeğinin böyle olması gerektiğine inandığım söz. insan , her şeyden önce insan olduğu için değeri haketmektedir, ve diğer insanlar kim olabilir ki bir insanın ne kadar değer hakettiğini belirleyebilir?

*önemli olan insanlara, kaldırabilecekleri kadar değer vermektir, idealist davranıp bir insana kendinizce her şeyi doğru yaparak, sizin için zararlı olduğunu bilseniz de sadece onun iyiliği için, onun o değeri hakettiğine inandığınız için davranırsanız, istihap haddi aşımından dolayı dingili kırarsınız. eğer o insan o değeri kaldıramayacaksa, bırakınız vermeyiniz, bırakınız değerini bileceklere veriniz. ne gerek var kendinizi üzmeye, ne gerek var karşı tarafı üzmeye.**
  2. bazen kendimizi kahredebiliriz başkası için. asıl işi egosunu beslemek olan insanoğlunın garip bir yanılsamasıdır. aslında insanların değeri, bizim onlara verdiğimiz değer kadardır. onun haricinde o kişinin yaptığı hiçbir şey yoktur. sevdiğimiz kişi, biz onu seviyoruz diye önemli bir insandır. sadece bizim gözümüzde değil. birey olarak da değeri artar, egosu kuvvetlenir. fakat ne yazık ki insanların en büyük hatası gücü yanlış kullanmaktır. eline güç geçtiğinde 'dünyaları ben yarattım'a dönen kişi, elinden güç alındığında tüm insanlığını yitirir.
  3. beli kırılır!kütrüm kalır,eli ayağı oynamaz hale gelir,beddua da alırsa iflah olmaz.aslında değer denilen seyi(?) bolca verende kabahattir.kaptırmışsın kendini onun rüzgarına sonrada çok verdim seranati yaparsın eh be kardeşim bu kadar bol gönlün varsa vere vere gideceksin son noktana.
  4. en güzeli birine hak ettiği kadar değer vermektir. ne az ne çok. ama dananın kuyruğunun koptuğu nokta ne kadarını hak ettiğine karar vermektir ki burda zaten üçün beşin peşinde koşulmaz. eğer sevdiğiniz insan söz konusuysa zaten ipler kopar zamanla sevdiceğinizi siz gözünüzde büyütüp hayatıızın orta yerine koymuşken kendisinde bir takım hal ve hareket değişimleri başlar. önceleri etrafınızda pervane olan insan bir bakarsınız ki sizin kim olduğunuzu unutmuş dahası kendinin de kim olduğunu unutmuştur. bu durumda yapılacak en güzel şey olay mahalini ve sevgiliyi terketmektir. bu olaydan sonrada akla gelen ilk saptama kimseye hak ettiğinden fazla değer verilmemeli olur. hatta bu konuyu irdeleyen atasözlerinden örnek vermek gerekirse ( atasözü demek yanlış olabilir belki özlü söz daha uygun galiba) (bkz: gülü sevdim dikeni battı seni sevdim götün kalktı.)
  5. ilişkiye zarar veren durumların başında gelen sebeptir. ilişki derken, illaki sevgili olmayı kastetmiyorum tabi ki. çünkü karşınızdakine haddinden fazla değer veriyorsanız, ileride haddinden fazla kırılacaksınız anlamına gelir. her iki durumda, sadece sizin yarattığınız olumsuzluklardan başka bir şey değildir. kurban olarak kendinizi görürsünüz fakat esas baskıyı hisseden karşınızdaki insandır. çünkü ne de olsa, kırılırsanız zor da olsa çekip gitmeyi başarabilirsiniz, suçlayacak nedenlere sahip kişi sizsinizdir. suçlanan ise, o.
  6. üstüne düşmek olarak ta adlandırılabilir. ve aradaki ilişkiyi yıptarır. misal aileler evlatlarına çok fazla değer verirler ve özgüklerini kısıtlarlar bunun sonunda evlat isyan eder ve iki taraf ta mutsuz olur. ya da sevgiliye yapılan baskı da bu gruba dahil edilebilir.
  7. pek gerçekleşmeyecek bir durum. insan, ne kadar değer verilirse verilsin, kaldıramamazlık etmez. siz değer verirsiniz, o alır da alır.
  8. tutup bir insana 4.500.000 ytl değerinde 200 kg altın verildiğinde oluşan durumdur. yapmayın. madem o kadar değer veriyorsunuz 10 ar 20 şer kglık paketler halinde verin. böylece hem karşınızdaki ona verdiğiniz değeri almış olur hem de siz kaldırabileceğinden fazla değer vermemiş olursunuz.

veriler ile ilgili kaynak için
    (bkz: istanbul altın borsası)
  9. akabinde rakı ve kavun eşliğinde çok üstüne düştüm, bunalttım deme veya nefes alamıyodum açığa çıktım sonunda yalnızlık ne güzelmiş dedirtme sebebidir.
    insana en azından yaşayabileceği kadar alan tanımak gerekir hani, sevgi ilgi ünlemleri arasında boğmadan, sıkmadan, paniklemeden da sevilir.