1. karşınızdakinin de insan olduğunu unutmayın,
  onun kusursuz olmadığını unutmayın,olduğu gibi kabul edin,edemiyorsanız zaten hiç başlamayın.
 2. bunları okumayın...

  bak hala okuyor!

  herşeyden önce her ilişki her insan gibi kendine hastır,özgüdür,özeldir,falandır filandır,yani belli klişelerle yola çıkarsanız iyidir,hoştur belki ama gerçek olamayacaksınızdır,patlar da bi yerden sonra,en temizi ne hissediyorsanız onu yapmanız,ha muhatap baktınız oynuyor,ee bu da onun terbiyesizliğidir,siz yüreğinizin sesini dinleyin keh keh keh...

  (bkz: copy past from güzin abla)
 3. ilk kural bencil olmaktır. herkes kendini düşünebilmeli önce. zor bir şeydir, evet. özellikle karşındakini sevebilme ihtimalinin yüksek olduğunu hissediyorsan. ama başlarken tam da böyle olmalı. yeni birini tanıyorsun, bibirinize alışmaya çalışıyorsunuz ve zıtlaşmalar çoğu zaman kaçınılmaz oluyor. anlayış, fedakarlık, empati, sempati... bunlar güzel şeyler ama çok az tanıdığın birine bol keseden dağıtılabilecek şeyler değil, olmamalı. olabilir de duruma göre. he, o zaman ne olur? verdiğin kadarını alamazsın, bencilliğinin huzurunu yaşayacağına fedakarlığının ahmaklığını hissedersin.
  ilişkiye ciddi anlamda başladığın zaman unutabilirsin bu bencillik hikayesini, o zaman sen değil siz varsınızdır çünkü. daha ne olsun.