1. öncelikle bir iletişim aracı olarak televizyon yerine televizyon başlığına 'çok iyi bir iletişim aracı' yazsam daha hoş olmaz.çünkü benim burada anlatmak istediğim bu değil,başlık anlatılmak istenende önemli bir yere sahiptir.şimdi nerden çıktı bunlar diyenleriniz olacaktır.hani bir başlık açarız,sözlük de bize tavsiye verir ya işte ordan çıktı.bu başlık modern topluma bir eleştiridir.
    herneyse, televizyon bağımlısı insanlar toplumunda yaşayan bireyler olarak hepimizin kendisi hakkında belirli fikirlerimiz vardır.ama kimse bana televizyonun çok iyi bir iletişim aracı olduğunu söyleyemez.her aracı kendi bağlamında değerlendirilmelidir ve televizyon tek taraflı bir iletişim aracıdır.gerektirdiği yatırım düşünüldüğünde büyük güç dengelerine hizmet eden, kesinlikle tarafsız olmayan bir aracı haline dönüşmesi de kaçınılmazdır.medya patronu denilen bir tanımın varlığı bunun açık ispatıdır.bir iletişim aracı olarak televizyon hayatlarımızda çok büyük bir yeri olan ve bizlere sunduğu ilüzyonlarla hayatımız şekillendiren sakat bir iletişim aracı olabilir ancak,en azından günümüz için.dizilerde yaşandığı gördüğümüzü şeyleri tecrübe etmiş gibi davranmak insan ilişkileri açısından bize hiçbirşey katmamakla beraber bu ilişkileri de bizzat sakatlayan yegane olgudur aslında.
  2. haber alma aracı olarak televizyon manasına gelen.

    haber almak; neyden haber alıyoruz allah aşkına? tamam dünyanın bir ucundaki olaylardan haberdar oluyoruz televizyon sayesinde ama yine birçok insan televizyon sayesinde yok oluyor.

    televizyon popüler kültürün iletişim aracıdır. amaç yeni yüzler ortaya çıkarıp, onlar sayesinde para kazanmaktır. genç veya yaşlı, her kim olursa olsun paranın tadını alınca bırakmıyor bu işin ucunu, birkaç kere televizyon ekranında görünmekle "ben şöhretim" diyorlar. şöhret? hiç bir iş yapmadan, kavgayla, şunla-bunla tartışmaya girerek şöhret olduklarını sananlar iletişim aracı olan televizyonu popülerlikleriyle (!) meşgul ediyorlar. çok değil, iki veya üç ay iyi prim yapıyorlar ve sonrasında adları sanları duyulmuyor.

    bütün gününü televizyon izleyerek geçiren insanlarla dolu evler. evet gayeleri televizyondakilere alkış tutmak olan bu insanlar iletişim aracı olarak televizyonu kullanıyorlar. nasıl mı? ailecek sizi izliyoruz, çok seviyoruz sizi gibi manasız sözlerle hissettiklerini iletiyorlar. sonra kendi çocuğuna dönüp; oku, adam ol diyorlar. ne hakla?
  3. çok hain bir icattır televizyon, toplumun ve dünyanın içinde olan bitenleri size aktarırken, örneğin bir greenpeace eylemini izleyip gönülden onlara destek olmanızı sağlarken ve bu şekilde hiç tanımadığınız insanlarla bile aranızda bir bağ oluşturabilirken, izlediğiniz süre boyunca sizi etrafınızda oturan insanlardan kopararak sanal bir aleme, kimbilir hangi yalanların ve ışıltıların, acıların ve mutlulukların içine çeker, bir gün abd'de ikiz kuleler aşağıya iner, bir gün bir başka yerde terörist saldırılar düzenlenir, ırak'ta savaş başlar, adı bilmemne bir şarkıcının, aktörün hayatı anlatılır tam da o sırada yanıbaşınızda oturan kardeşinizin, annenizin yada komşunuzun içinde fırtınalar koparken...sizin içinizde çözemedikleriniz çözümsüz kalır, a dizisindeki yada b filmindeki kızın sevdiğine kavuşup kavuşamayacağını düşünüp dururken. bir iletişim aracıdır, ama iletişimi ancak sizi sizden ve çevrenizden kopararak kurabilir.