1. genellikle incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle, sudan bahanelerle, garip kaprislerle gelen anlık tepki olduğunu düşündüğüm üzücü olaydır. ortada geçerli bir sebep yokken gurur yapmak gereksizdir. gerçekten aşıksanız ve gubidik bir sebepten ötürü ayrılmışsanız zaten asla unutamazsınız. yıllar geçse de hep ciğerinizin bir köşesindedir sanki. sanki hala sizinle yolda yürüyen, sizinle yemek yiyendir eski sevgili. ha yok ayrılık ciddi bir sebepten ötürüyse örneğin aldatılmış iseniz sevgilinizi ve sevgilinizin sizi aldattığı kişiyi "hiç" olarak nitelendirmeniz zaten kaçınılmazdır. her iki durumda da potansiyel "hiç" lik mevcuttur. bu durumda ise ayrıldıktan yıllar sonra bile yine sevgili unutulmayacak ancak bu kez "nasıl aldattı ulan beni şerefsiz" şeklinde aldatılmış, kandırılmış, incitilmiş lakin bunların faturasını yapana ödetememiş, intikam alamamış olmanın öfkesi ile kurulan cümlelerde hatırlanacaktır sevgili.kalaylanacaktır.
 2. yaşanan ilişkinin ciddi olmadığını gösteren en önemli kanıttır. duygu sömürüsü yapmaya gerek yoktur.

  bugün bir hiç uğruna ayrılındıysa yarın çok ciddi durumlarda zaten yalnız kalınacağının belirtisi olduğu için sevinmek gerekir. çünkü yaşam ciddi bir iştir. bir hiç uğruna yapılan aptallıkları affetmez.
 3. muhtemelen sonradan farkedilen durumdur bu. boş şeyler yüzünden tartışmalar ve sonu ayrılığa varan bir "hiç" . insanlar "neden?" diye sorduğunda söylenmeyecek kadar saçma, belki de hatırlanmayacak kadar gereksiz nedenlerden dolayı sevdicekten ayrılmaktır. ardında hüzün ve pişmalık bırakır. ama bu işe en çok sevdicek kırılır. işte o an, son pişmanlığın fayda etmediği andır.
 4. "siz sevgilisinden bir hiç uğruna ayrılmak isteyen insanlar.
  her şeyi boşverin.
  ettiğiniz tüm kavgaları, az önce birbirinize söylediğiniz sözleri.
  ve koşup gidin, sarılın sevgilinize.
  bir aşk bu kadar kolay kaybedilmeye değmez."

  demek istediğim olaydır.

  yapmayın.
  oturun düşünün.
  bir süre sonra kötü anılar çıkıyor akıldan, geriye güzel olanlar kalıyor.
  göze almayın o güzel anıları bir daha yaşayamayacak olmayı.
  koşun ve sarılın.
 5. bir hiç uğruna sevgiliden ayrılmak, sadece sevgiliden bir hiç uğruna ayrıldığını düşünmekten ibarettir. demek ki, ayrıldığın vakit, sebebin o kadar küçük gelmemiş demek gözüne. bu kadar basit. eğer ayrıldıktan sonra, böyle bir düşünceye kapılıyorsan, bu kendini kandırmaktan başka bir şey olmaz kanımca.