merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

bim girişi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. iki adet kapıdan oluşan giriştir.

insan nedenini düşünmeden edemiyor. (ya da sadece ben düşünüyorum ki ilk kez açılıyor bu başlık) neden iki kapı? aklıma bir kaç şey geliyor ama...

bim'in içerisine dışarıdan doğrudan bir şey girmesin diye mi yapıyorlar acaba diye düşünüyorum. yani kapıyı açtık ve o anda bir kedi de daldı içeriye ve bu durumda ikinci kapı devreye girerek kedi engelleniyor. saçma ama olur mu olur.

içerideki ısıyı korumak amaçlı mı diye de düşünüyorum ama çıkış kapısı tezimi alt üst ediyor. aslında ilk düşüncemden daha mantıklı, yani dışarısı aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olduğunda ilk kapı açıldığında belirli miktar ısı değişimi sadece iki kapı arasında olacak ve içerisi etkilenmeyecek. ama çıkışın tek kapılı olması amaçlarının bu olmadığını gösteriyor.

üçüncü tezim hava sirkülasyonu yani cereyan (hatta ceyran) olmasın diye yapıldığıdır. bu da gayet mantıklı, çıkış ve giriş kapılarının aynı anda açılması cereyan yapmasına sebep verebilecek ve bir kapının daha zor açılmasına ve yaşlıların kapıyı açamamasına ya da içerideki hafif eşyaların uçuşmasına sebep olacaktır. ancak her ne kadar mantıklı da gelse çıkış kapılarının çift olması da bu problemin çözümünde yeterli olacaktır ancak tüm bim'lerin girişi 2 kapılı. böylece bu da çürüyor.

son teorim de şudur ki o iki kapı arasında çok gizli bir gaz ile bizi dezenfekte ediyorlar ya da satın alma isteğimizi artırıcı bir başka gaz kullanıyorlar. işte bu yüzden en mantıklı cevabın bu olduğunu düşünüyorum. var abi o iki kapı arasında bir numara, orada bize bir şey yapıyorlar, orada biz bir şeye maruz kalıyoruz ama bilmiyorum.

yetkililerden derhal çift kapı olayına el atmasını ve bu durumun sırrının derhal çözülmesini istiyorum. saygılar.
  2. genelde elle açılan giriştir. 2 kademelidir. ilk kapıdan girdiğinizde kendinizi bimin içinde sayamazsınız ama dışında da değilsinizdir araf gibin bişey.

gelelim neden elle açılır dediğime, bimin çıkışı hep sırtla, arka tarafla açılır da ondan. ellerde koca poşetler, kapıyı elle açmak zor oluyor. hoop sırtını daha kapıya, it, geçebileceğin kadar açılınca at kendini dışarı.
  3. sessizliği muhafaza etmek, gürültüyü içeri almamak adına planlanmış bir giriştir.

sanırım insanlar bir anda afallamasınlar diye arada bir bölme bırakılmış.
    hangi bime gitseniz en gürültü mekanda mübarek.

ama içeri girdiğiniz yaşanılan sessizlik sizi sanki camiye girmiş gibi hissettiriyor.

ha bir de kokusu var.
  4. 2 kişi girerken, öndeki girdikten sonra arkadakine süratli ve ağır bir şekilde çarpan kapıya ve o sakinlik ve huzur veren kokusuyla insanı masumlaştıran giriştir.