1. genelde cpu ve ram kullanımın arttığı gerekli gereksiz bir çok programın çalısması nedeniyle ortaya çıkan, üstüne fanın gürültüsü de gelince kulakları bayağı rahatsız eden sestir. *
  2. eğer "viciee" gibi mekanik sesler duyuluyorsa derhal servise/bir bilene götürülmesi gerekir. fan sesi abartılı geliyorsa da fan temizlenmelidir. fanı temizlerken de sakın yerinden çıkarayım demeyin, şarjlı süpürge temizlik için bire birdir.
  3. hoparlörden gelen sesi bastırabilecek bir sestir. ama biliyorum 2 tane fanı var bu aletin, 1 senedir de elimi sürüp temizlemedim, normaldir böyle bağırması.
  4. bilgisayardan gelen ses elektrik süpürgesini andırmaya başladığında temizlenmesi gerektiği anlaşılır. kasa açılıp bakıldığında fan pervanelerinin tozdan kaybolduğu fark edilir bir dizi küfür eşliğinde tozlar temizlenir, kapak kapatılıp makine tekrar çalıştırıldığında huzur veren sessizliğe ulaşılır.
  5. geceye kadar duyulmaz . herşey normaldir günün koşuşturmacasında . küçük bir yerde yaşıyorsanız bu koşuşturmaca gece çok ilerlemeden biter . artık rahat rahat kafa dinlemek istersiniz . ama birşeyler kafanızı derinden , sinsice ağrıtır . televizyon , müzik vs. bütün ses çıkartan aletler kapatırlır . hala aynı gürültü vardır kafanızda ... taki bilgisayar kapatılana kadar .. işte o zaman anlaşılır bunun bilgisayar kasasından gelen ses olduğu .