• görseller

• bilge karasu
    • bilge karasu
    • bilge karasu
    • bilge karasu
    • bilge karasu
  1. türk edebiyatı'nın en büyük isimlerinden. öykücü, romancı.
    hacettepe üniversitesi'nde verdiği mantık derslerinde, dinlenen şarkının akabinde tahtaya şarkının mantıksal dizilişini yazan ilginç insan.
    uzun sürmüş bir arayışın sonunda anadolu üniversitesi'nde bulabildiğim robert bresson'un 'sinematograf üstüne notlar'ını okul kütüphanesine bağışlamış adam.
  2. türk edebiyatının sessiz ama etkili isimlerindendir. türkçeyi kullanma kabiliyetive kelime dağarcığı konusunda pek çok yazarın üstadı sayılır. yer yer kendisi kelime türetmiştir yer yer de sözcüklerin fonetik varyantlarını umursamadan ilk hallerini kullanmıştır. birkaç örnek verecek olursak :baksana=>baksan a(bilge karasu), içki=>içit gibi...

yusuf atılgan ile yaşadığı bir anektodu da anlatıp satırlarıma son vereyim: bir sohbet esnasında yusuf atılgan'ın, bilge karasu'ya "üstat türkçeyi en iyi ikimiz kullanıyoruz" demesi üzerine karasu "hayır en iyi ben kullanıyorum. sen 'yankı' yerine 'yansı' diyorsun" şeklinde yanıtlamıştır. oysa karasu'nun bahsettiği "yansı" kullanımı dizgi hatasıdır; bunu atılgan sonradan öğrenir.

haa bir de özellikle belirtmeliyim ki, bilge karasu erkektir. hala "bilge karasu diye bir kadın varmış" diyenlerle karşılaşıyorum. gözlerine vurmak istiyorum.
  3. baygındım/ölüydüm/yüzüyordummorbirsuda/
    gözümkapalıydı/konuşmuyordum/
    oyunbitmezkidiyordum/vezireçıkıyordum/
    vezirleribenimdiyeşillerin/almıştım/
    alıyordumartık/karşıkarşıyagelmiştik/
    oyunbitmezkibitmezkibitmezki
  4. yapıtları:

öykü

troya'da ölüm vardı (1963)
    uzun sürmüş bir günün akşamı (1970)
    kısmet büfesi (1982)

roman

gece (1985)
    kılavuz (1990)

anlatı

göçmüş kediler bahçesi (1979)
    narla incile gazel (1995)
    altı ay bir güz (1996)
    lağımlaranası ya da beyoğlu (1999)

deneme

ne kitapsız ne kedisiz - denemeleri (1994)
    öteki metinler (1999)

çeviri

şehir çocuğu (h. wouk) (1953)
    abraham lincoln (e. ludving) (1953)
    doktor martino (w. faulkner) (1956)
    ölen adam (d. h. lawrence) (1962)
    peter pan (j.m. barrie) (1966)
    sessiz bir ölüm (s. de beauvoir) (1966)
    bella'nın ölümü (g. simenon) (1981)
    üç deneme (i. calvino) (1993)
  5. kedisever ankara'lı yazar. yazı yazmaya oturduğunda çok sevdiği kedisi "bibik" yanıbaşındadır. kucağından masaya atlar, karasu'nun yazan eline, kalemine sarılır. makinede yazıyorsa daktilonun tuşları arasında gezinir.
  6. 13 temmuz 1995'te pankreas kanseri'nden vefat etmiştir. ölümünden bir süre önce, (öldüğünde) cenaze namazının kılınmasını istemediğinden dini tören yapılmaksızın defnedilmiştir.

kendisi ne kadar inanmasa da allah rahmet eylesindir.