merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

bihter ayakkabısı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. aaa inanamıyorum kimse yazmamış bu konu hakkında. hayret hiç mi yok ayakkabılarına dikkat eden kimse. bak çok ayıpladım şimdi seni sözlük. olmadı bu. hıh.

stillo tarzı ayakkabılardır. üçgen sivri topuklu burunları dar ve yuvarlak, bazen de yine dar ve üçgen ve sivri. bu tarz ayakkabılar ülkemiz kadınları tarafından çok kullanılmaktadır. özellikle çizme tarzında olanlar. hani şöyle bilekte bitenler. tabikisi de onları bihter çıkardı ya siz kim çıkardı sandınız. o değil de geçen gün bir çizme giymişti diz üstü gizli topuk. hotiç'in çizmesi. ben çok şaşırdım şahsen. oysa ki ben bihter hiç bilindik marka takılmaz diyordum.

ha bir de bu bihter'in babetleri var. babet dediysem bakmayın öyle kışlık babet. konçları var babaetin diz altına kadar. evet babet. önleri de açık ama bilekten böyle dize kadar gelen bir kısmı var.

baylar bayanlar bu senenin yaz modasını da söylüyorum. bihterciğim giyecektir mutlaka. bu sene ince tek bantlı yüksek dolgu topuklu ayakkabılar moda. eski dolgu topuk ayakkabılarınızın üstlerini kesin hemen ince bant yapın.
  2. bitherin yürümeyi beceremediği ayakkabılardır.

kadın helak oluyordu "adnandan nasıl kaçarım, behlül ü gözetlemem gerek cama koşmalıyım" derken. bundan sanırım, artık dolgu topuk ya da topuksuz ayakkabı tercih ediyor. maymun gözünü açtı tabi.
  3. güneri civaoğlu ile şeffaf odada söylediğine göre belinde oluşan bir rahatsızlıktan dolayı uzun süredir giyemediği ayakkabılardır. bir süreliğine garip yürüme tarzından bizi mahrum bıraktığı için derin üzüntü duysamda şu anda herkesin ayağında olan dizüstü çizmelerin de kısa boyu nedeniyle kendisine yakışmadığını belirtmek isterim ki kanımca yakışanı pek yok zaten o çizmelerin .

topuklu ayakkabı ile garip yürüme tarzını eleştiren kişinin ben olması da ayrıca garip ya neyse.
    (bkz: tencere dibin kara seninki benden kara)