1. cevabı zamana, mekana ve fizik kurallarına bağlı bir hayat yaşayan insanların hayal dahi edemeyeceği "hiçlik" olamayacak soru. hiçlik var olsaydı sonsuz hiçlik olarak var olurdu ve bu satırlar yazılamazdı.

  benim inandığım cevap, başlangıcı ve sonu olan bir evren bizim sınırımızdır. bu sınırın dışında olan ve bu sınırları bizim için var eden, ezeli ve ebedi olan, var olmak için başka bir varlığa ihtiyacı olmayan (higgs bozonu gibi), varlığımızın sebebi olan bir yaratıcının olmasıdır.

  bunun dışındaki cevaplar ya tesadüfi ya bilim kurgusal. evet sevgili ateist arkadaşlar bu cevapla ben gayba iman ediyorum ya siz neye iman ediyorsunuz? hangi varsayıma tapıyorsunuz, hayatın başlangıcı olduğunu iddia ettiğiniz meteorlara yapışan aminoasitlerin sahipleri mi vardı yoksa? neyse bekleyelim bilim cevabı bulsun, sahi kıyamete ne kaldı.
 2. einstein evrenine göre evrenin gerçek anlamda boyutsuz bir noktadan patlaması pek mümkün görünmediğinden bigbang den önce tünel şeklinde kısa bir an vardı şeklinde cevaplanacak olan sorudur. yani şöyle ki evren önce bir noktadan biraz daha büyük bir hacme düşüyor sonra bir tünelleme yoluyla tekrar genişliyor ve bu helezonik bir grafik gibi devam ediyor.
 3. cevabı kolay soru.

  başka bir evren vardı. o başka evrenle bir başka evren çarpışarak big bang e neden oldu. sadece galaksiler veya gök cisimleri çarpışmıyor. evrenler de çarpışıyor. nasıl sayıların sonu yok ise , uzayın da sonu yok ve sonsuz evrenlerden oluşuyor.

  eyyorlamam bu kadar.
 4. doğru bakış açısıyla, cevabını kavramak çok da zor olmayan bir soru. öncelikle 'zaman'ın her anda ve her mekanda aynı olmayan bir kavram olduğunu, onun da en sonunda değiştirilebilecek ve mutlak olmayan bir boyut olduğunu bilmekte fayda var.

  sonralıkla, zaman big bangle başladığından, big bang öncesinden bahsetmek çok doğru olmaz çünkü 'önce' zaten bir zaman kavramıdır. yani öncesinde bir şey vardıysa bile ortada zaman olmadığından hiçbir şey olmamıştır. bu da yoktu cevabını rahatlıkla getirebilir.
 5. islamcıların dillerine pelesenk olan soru. ha soru mantıksız mı ? hayır. bugün bilim dünyası da tam olarak bunu çözmek istiyor zaten; fakat arkasındaki amaç fantastik.

  sen çık sonsuz gücü olan, cismi olmayan, her şeyi yaratabilme ve yok edebilme hikmetine sahip bir şeye inan ve ona tap; sonra çık de ki bu adamlar rastlantıya inanıyor koskoca dünya rastlantı eseri oluşmuşmuş. ulan kimse rastlantı demiyor da rastlantı deseler bile senden daha tutarlı olurlar gibime geliyor.
 6. üzerine varsayımlar yürütülen soru cümlesi. toplu iğne başı kadar tahmin edilemeyecek yoğunlukta bir enerji diye söylüyollar*