• videolar

1. bakteriostatik (bakteri etkinliğini durduran) ve uzun süre bol miktarda kullanıldığında bakteriositik (bakterileri öldüren) etki gösteren antibiyotikli sivilce ilacı.
    doğru kullanıldığında başarılı bir şekilde sivilceleri ortadan kaldıran , ancak kullanımı kesildiğinde etkisi biten , yine de ergenlik sonrası sivilcelerinden muzdarip hastanın yaralarına çok iyi merhem olan bir ilaçtır . ayrıca mevcut sivilce izlerinin iyileşmesine katkıda bulunmakta , ve kullanıldığı bölgede cildi beyazlatmaktadır.
  2. piyasanın en iyi sivilce kurutan ilacıdır.beyaz bi kutunun içinden hcl asit, ilginç bi kremin bulunduğu silindirik bi kap, bir tane karıştırmaya yarayan çubuk ve içinde beyaz bi toz olan küçük bi şişe çıkar.onunları önerilene göre karıştırıp yüzünüze sürün.eğer sabah kalktığınızda suratınızın patato gibi görünmesini istemiosanız burun ve göz hizasına dikkat edin.
  3. hemen hemen her genç insanın ergenlikteki dostu olmuştur.bakterileri öldürür ve yağ oluşumunu azaltır.giysilerde beyaz bir leke bırakır.tek handikapı cildi acayip germesidir.kullanmayı bırakınca etkiside geçer.
  4. etkili fakat kullanımı zahmetli olabilen sivilce kremi.giysilerinizi beyazlatıyor.kremi kullandıktan sonra kirpiklerimin uç kısımlarının renginin açıldığını gözlemlemişliğim vardır.
  5. en etkili sivilce ilacıdır. kullanılması biraz zor olmasına rağmen sivilce ile dolu bir yüzü 1-2 haftada cillop yapabilir.eğer bu ilaç derde çare olmuyorsa yapılacak tek bir şey kalıyor geriye (bkz: roaccutane)
  6. 2 senedir beni mutsuz eden sivilcelerimi çok kıssa zamanda kurutmuş ama her yeri beyazlara bulamış pek yararlı sivilce ilacı
  7. yaklaşık 3 aydır kullandığım ilacım. doktor yanında antibiyotik olarak azitromisin verdi ve kutuda bulunan 3 hapı haftada 3 gün yarım şeklinde yanı toplamda 2 hafta yetecek şekilde kullanmamı söyledi.
    bu ikilinin gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim lakin çoğu ilaçta olduğu gibi can sıkan hadiseler bunda da var.

öncelikle gerçekten pahalı bir ilaç ve sigortalı olsanız bile devlet 9 lira gibi bir miktarını karşılamıyor.muayene ücreti olarak zaten 5 lira kesildiğini hesaba katarsak 14 liraya geliyor. özellikle hastanelere uzakta oturanlar için yol parasıydı, hastanede beklemesiydi derken salt ücreti olan 37.5 lirayı verip kurtulayım dedirtiyor cidden. ayrıca 18 yaşını doldurmuş ve üniversite sınavına tekrar hazırlanacağınız bir durumda yani anne/baba tarafından sigortanız olmadığı bir yıllık dönemde kutu başına acı acı o parayı vermeniz gerekebilir benim gibi.

2- ilacı hazırlamak gerçekten çok önemli. ilacın pürüzsüze yakın bir krem kıvamında olması gerekiyor ve bunun için gerekli koşulda karıştıracağınız 3 kutunun (alkol, toz, krem) 25 derecenin üzerinde olması gerekiyor. soğuk şekilde karıştırdığım için pert olan 2 kutum oldu. kullandım tabi ama gerekli etkiyi tam olarak göstermedi. ben de diğer kutuları karıştırmadan önce şöyle 1-2 dakika saç kurutma makinesinden geçiriyorum. önce alkol ve tozu ısıtıp karıştırıyorum, 3-4 dakika salladıktan sonra kremi de ısıtıyorum 2-3 dakika. krem sıvımsı bir kıvama geldikten sonra tozlu alkol karışımını 30 saniye tekrar ısıtıp hop hepsini karıştırıyorum ve hemen karıştırmaya başlıyorum. yalnız dikkat edilmesi gereken nokta alkolü ısıtırken uçmamasına dikkat etmek burada. karıştırma işlemi prospektüste 2 dakika civarı yazıyor ama garantiye almak için 3-4 dakika güzelce karıştırılması daha iyi olacaktır. herşeyi halledince hemen buzdolabına koyulması gerekiyor. bozulabilir aman dikkat.

3- krem malumunuz avuç içini bile doldurmayacak bir miktarda olduğu için ekonomik kullanılması gerekli. hayvan gibi parmaklayıp yüzünüz de beyaz bir tabaka olacak şekilde değil deküçük küçük sürüp; saydamsı, ince bir tabaka olacak şekilde sürülmesi kafi gelmekte. sürdüğünüz yere tekrar fazla bir şekilde sürerseniz zaten beyaz tabaka oluşmakta ve ilacın müsrifliğinden başka bir işe yaramamaktadır kanımca. tabi tam sivilcenin olduğu kısımlarda hafif beyazlatacak şekilde biraz daha fazla sürülebilir ama dediğim gibi sivilce sonrası kızarıklıklarda ve sivilce çıkmaması için sürdüğünüz diğer temiz bölgelerde kullanımın abartılmaması gerekli.

4- ilacın kullanımında süreklilik çok önemli. ilaç günde iki kere sürülüp en az 1-2 saat yüzde kalmalı. bir gün kullanıp bir gün kullanmama ya da bir hafta ara verme gibi durumlarda sivilceler bütün vicdansızlığıyla aynadan size selam çakabilir ve bütün o uğraşlarınızın boşa gittiği hissiyatını yaratabilir. ayrıca yüzde kremli olmadığı zamanlarda yüzü 2 saatte bir şöyle güzelce yıkayıp kağıt havluyla kurulamak her 20 dakikada 1 bölünen adi bakterileri zora sokar ve kremin etkisini de arttırır, tavsiye edilir.

5- kremi sürerken aynanın dibine dibine girilmesi hafif sivilce tipinden mağdur insanları rahatsız etmese bile benim gibi şöyle bir çıktı mı pir çıkan alttan şişmeli, bombeli ,irinli iğrenç sivilce tipinden mağdur insanlarda sinir stres yapar,can sıkar. o yüzden loş, az ışıklı ortamda aynanın içine içine girmeden şöyle azcık uzaktan sürülmesi ve akabinde kapağını şık ve çevik bir hareketle kapayıp oradan hemen uzaklaşmalı ve buzdolabının yolu tutulmalı.

6- uzun süren yolculuklara çıkarken ne yapacağım ben bu kremi şimdi şeklinde serzenişler olabilir, doğaldır. kremin ağzını sıkı şekilde kapayıp küçük bir poşetçiğe konur ve su geçirmeyecek şekilde sarmalanır artık bir şekilde.daha sonra şöyle yoğurt ya da dondurma türevi bir kaba konulup kabı ağzına kadar, olabildiğince buzla doldurup kremciğimizi ortaya yerleştiriyoruz. izmit ankara yolunu bu şekilde kremi soğuk tutmayı başararak almışlığım vardır bir kaç kere. ha diyorsunuz ki ben zenginim, arabamda soğutucu var o zaman kullanın kaderdaşlarım kullanın. burada alternatif çözümler üretiyoruz sonuçta.

son olarak başka bir ilaçla birlikte kullanılmaması gerekiyor. başka ilaçtan kasıt oral yolla alınan değil tabi, benzamycin gibi sürülen cinsten bir ilaçla birlikte kullanılmaması gerekiyor, mazallah farklı farklı etkileşimlere girip canınızı sıkabilir kullandığınız ilaçla kendisi.

1 yıl sonra gelen edit: 2 saatte yüz yıkama diye bir şey yok. günde 2 kere ideal. abartmışım, götümden uydurmuşum, atmışım, kendi hayat hikayemi size yansıtmaya çalışmışım. siz günde iki kere uyanınca bi de yatarken yıkayın güzel bi yüz jeli alıp.

başka bi edit: ya arkadaşlar bunlar kimyasal şeyler sonucta. kafana göre ısıtamazsın. bozulur falan filan. reçetesinde oda sıcaklıgında falan bekletin diyordu sanırım. yani ısınmaya çok da dirençsiz değil. odada tutunca pütür pütür olup homojen dağılmadığını bak ne kadar zaman geçmiş hala hatırlıyorum. o yüzden birden çok ısı vermek yerine ne biliyim kurutma makinesini biraz uzakta tutun yavaş yavaş ısınsın. ya da yakın tutun ama 20-25 sn tutun. bilemiyorum. bildiğim bi şey var, hazırlanışı zahmetli.
    ısıyı dayayıp cillop gibi homojen krem kıvamında kullandım, ama ilacın etkisini azalttım mı yoksa bi sorun olmadı mı bilemeyeceğim tabi.
  8. roaccutane gibi son çare olarak görülen ilacın etki süresi en az 4 ayken benzamycin in etki süresi doğal olarak daha uzun sürecektir sabırlı olmak gerekir. sürerken dikkatli olmak gerekir mesela saçlarınıza geldiğinizde beyazlatabilir korkmayın geçer. gerekli kullanımdan sonra "bir boka benzamycn" esprisi yapabilmeniz artık aynalarla ne kadar barışık olduğunuzun göstergesidir.