1. (aramaya inandım, mamafih bulamadım)

atatürk'ün hastalığının son demlerinde söylediği bir söz imiş. gayet de öyle. ancak bunun hakkında söylenenler de bu söz ile oldukça alakasız yahut verilmek istenen mesaja göre oldukça arka planlarda.

efendim, atatürk bu sözü ne olursa olsun ölecekse dahi türk hekimlerinin ellerinde ölmek istediği için söylemiş diyorlar.

bir diğer söylem de atatürk bu sözle türk hekimlerinin ne kadar başarılı olduğunu vurgulayarak milliyetçilik ekseninde söylemiş bu sözü.

tabi bir de sarı zeybek'ten (hani şu hepinizin okuduğu izlediği sarı zeybek, can dündar) okuduğum kadarıyla atatürk'ün hastalığının ilerlediği günlerde hatay meselesi gündem de durum epey kritik. atatürk ise hastalığının yabancı bir doktor tarafından dış dünyaya duyurulacağı bunun da hatay meselesinde koz olarak kullanılacağından endişelendiği için istemiyor yabancı doktor. bu söz de ağızdan çıkmış hali bu düşüncenin.

haa daha sonra tabiki geldi yabancı doktor.

(bkz: noel fissenger)
  2. yurtdışında bile türk hekimlerinin namı yürürken ve hatta bütün yenilikler ülkemizde bile uygulanırken güzelim ülkemizi hiçe sayıp tedavi olmak için yurtdışına giden kimselerin boşu boşuna para saçması olayın farklı bir boyutudur.

atamın toprağına hayırlı haberler gitsin ne kadar doğru konuşmuş zamanında [zaten hangi sözü boş ki bu da boş olsun?]
  3. filmin birinde münir özkul hasta yatağındayken:
    "beni türk hekimlerine emanet etmeyin ben kendim de ölürüm."

öte yandan bana bir şey olursa beni iyi doktorlara emanet etsinler bence, he o doktor türkse aferin ona.
  4. atatürk bu sözünle türk dktorlarına olan güvenini göstermiştir. ama bugün bizim futbol takımlarımız bile türkiye yerine saktlanan oyuncularını almanya'da tedavi ettiriyor.koskoca önder güvenmiş siz mi güvenemiyorsunuz...