• görseller

• beni ne doktorlar mühendisler istedi de varmadım
  1. hemen bir fıkra sıkıştırayım araya..
    - benim kızımı ne doktorlar ne mühendisler ne avukatlar istedi ben vermedim hanım teyzesi..
    -anne sen merak etme ben hepsine verdim...
  2. türk sinemasında yerini almış bir fenomendir. sırf bu cümle yüzünden bir çok doktor ve mühendisin evlilik hayalleri sırf genç kızlarımız bu havayı basmak istedikleri için suya düşmüş, güvendiği dağlara çığ düşmüştür; ölü ve yaralı sayısı her geçen gün artmaktadır sayın seyirciler.
    sen git össde saçma derecede yüksek puanlar al, senelerce tıp fakültesinde oku, bin sayfalık sınavlara gir habire, kendine ait hayatın minimal düzeye insin, yok tus yok bilmemne uğraş didin/ senelerce mühendislik oku, hayatın sayılar grafikler teknik resimler olsun, yazın bile okula gitmeye devam et yok gözetime girdim gözetimden çıkayazdım; sonra çok temiz çok iyi çocuksun diye reddedil.
    yeniden össye gireceksin, sinema televizyon okuyacaksın, pis adam olacaksın. yoksa kaldın evde.
  3. ilerleyen zamanla birlikte artık günümüzde; "beni ne mafyalar, ne kabadayılar istedi de varmadım" şeklinde olabilen yakınmadır. daha da gelmişleri görülecektir çok yakında
    (bkz: kurtlar vadisi)
  4. günümüz uyarlaması
    "beni ne topçular ne popçular istedi de varmadım vara vara mühendise vardım" şeklinde olacaktır.

eskinin büyüyünce doktor olucam cevabı, popstar olucam'a dönüştüyse; bu söz de değişmiştir herhalde.
  5. -evli değil misin abla sen?
    + evliyim canım da. ben profesöre vardım, şekerim. mühendislik fakültesi dekanı hem de. sadece doktor keser mi? hem doktor, profesöründen, hem mühendis maşallah.

şeklinde devam eder.
  6. şahsen ben mühendis olarak konuşuyorum ki doktor arkadaşlarım da çoktur, bunu diyen hiç bir kız görmedik, görsek de evet istemeyiz, hatta ufaktan basıp gitsinler, kalkan götlerine taş bağlasınlar. evet ben ve arkadaşlarım arızayız.