merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. sözün aslı: "ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" olan ancak imkansızlıklar sonucu, 50 karakter sınırına takıldığı için böyle bir başlıkta açılan sözdür.

"sporunu yap, bedenin güçlü olsun, ama kafayı da kullan, ayrıca da efendi ol" anlamındadır.
    (bkz: üçü bir arada)
  2. ben de sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim- akçaabat eski beldeiye başkanı
  3. sevginin para getirmemesi sebebiyle sporcuların pekte takmadığı sözdür. hadi zeki veya çeviklik olayını anladıkta ahlak kavramı spor özellikle de futbol camiasında hiç kimsenin sallamadığı bir kavram maalesef.
  4. bana ilkokul 4. sınıfta katıldığım bir başka müsamereyi hatırlatan atatürk'ün ünlü vecizesi. mizansene göre ben ve bir grup arkadaşım atatürk'ün vecizelerinde değindiği karakterleri canlandırıyorduk. kimimiz sanatçıydı boynunda fular, elinde tuval, "sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir" diyordu. kimimiz doktor, üstünde önlük boynunda stetoskop "beni türk hekimlerine emanet ediniz" diyordu. ben ise sporcuydum. üzerimde eşofman, koşuyorum, bir elimde kupa var. kupa da öğretmenimin kocasınınmış. bana dikkat et düşürme falan demişti. motor sporlarında kazanmış. üzerinde öyle yazıyordu. çok çılgın bi' kocası olmalı. neyse ben de işbu vecizeyi seslendirmiştim. keşke seslendirdiğim kadar hayatıma da uyarlasaydım. şimdi egemenliğini ilan etmiş bir göbeğim olmazdı.
  1. 1