merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum
  1. 1

ben size taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. balkan savaşlarının acısını unutamamış bir kuşaktandır atatürk. balkan savaşları öyle bir kuyruk acısı bırakmıştır ki o kuşakta zaten herkes aynı akıbeti yaşamaktansa ölmeyi tercih edecek ruh halindedir.
  2. askerlik müessesesinde, olumsuz bir psikolojik hava oluşturmamak adına "ölmek" sözcüğünün yasaklandığı düşünülürse, atatürk'ün bu kadar olumsuz bir sözcüğü müthiş bir deha ve başarıyla, nasıl bir motiveye dönüştürebildiğinin dolayısıyla istiklal harbinin nasıl kazanıldığının kanıtı olan söz.
  3. “size ben taarruzu emretmiyorum. ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye dek geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve komutanlar gelebilirler."

bu ruhu anlamayan anlayamayan kuş beyinlilerin hala var olan mevcudiyetleri geçmişte de vardı bundan sonrada olacak. hey insanoğlu oku oku oku...
  4. çanakkele savaşında cephanesi biten askerelere, süngü tak emrinden sonra mustafa kemal'in söylediği cümledir.

tam hali :

ben size taarruz emretmiyorum. ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.
  5. dünya tarihinde bir örneği daha olmayan savaşın, kaderini değiştiren cümledir.

söz konusu savaşta, bir elin parmaklarını geçmeyen muazzaf subayı bir kenara koyarsak emir komuta tamamen ihtiyat zabitleri*ndedir.

ve evet aldıkları emri yerine getirmiş, ölmüşlerdir.

not: ne çok harbiyeli varmış sözlükte, hemen eksilediler. istediğiniz kadar eksileyin, mustafa kemal' den başka harbiyeli yok, biz aldık olum savaşı. hem japonya' da askeri akademide okutuyorlarmış bu savaşı.
  6. çanakkale savaşları ve mustafa kemal in oradaki performansı hakkında bilgi veren, yorum yapan yüzden fazla yabancı kaynaklı askeri analiz raporu ve günce vardır, merak eden okur, öğrenir.

ancak enver paşa bi başkadır. ne mustafa kemal ne de tarihe geçmiş başka bir komutan, enver in tek harekatta doksan bin askeri boku bokuna kaybetme rekorunun yanına bile yaklaşamamışlardır.

zat-ı alileri, dahi bir devlet adamı olarak ta rahat durmamış, meclis-i mebusan ı bypass edip üçlü kararname ile yüzbinlerce ermeniyi kürt vilayetlerinin içinden geçirmek suretiyle suriye ye sürme buluşunu yaparak adını tarihe altın harflerle kazımıştır.
  7. eleştirenlere 100 kişiyle 5000 kişiye savaşırken hangi stratejiden bahsediyorsun amk şeklinde cevap verilebilecek emirdir. savaşta başına gelebilecek en doğal şey nedir? mermilerin arı gibi uçtuğu cephede ölmek elbette. ölümü kabul ederek oraya gidiyor o insanlar, birbirlerine cep telefonu numaralarını verip daha sonra buluşmak için değil. bu müthiş emir ile birlikte bir avuç askerimizin orada yazdığı dillere destan başarı da ortada zaten. o yüzden durduk yere saçmalamaya hiç ama hiç gerek yok.
  8. vatanı asker postalı ile çiğnenmemiş birisinin anlam veremeyip, orda burda dalga geçeceği, kanı bozuk kimse ayna gibi gösterecek emirdir.
  1. 1