• görseller

• ben size ölmeyi emrediyorum
  1. atatürkün kurtuluş savaşında, komutan vasfıyla askerlere cesaret vermek amacıyla söylediği, askerlerin severek yerine getirdiği, bazılarının salak olarak tanımladığı alkışlayanların da heran hazır olduğu duyulası emir cümlesidir.veren de, duyan da, şahit olan da, bizler için kutsaldır.
  2. ulan yazmayayım diyorum da iki dakika rahat durmuyorsunuz lan.

arkadaş havalar böyle bozdu diye mi böyle androidlikler ortaya çıkıyor bilmiyorum. adam düşün abi, elinde neskafesi "yeæ savaş olmasın ya, zaten atatürk çok rererö" diye atıp tutuyor. olm yaptığınız çok kolay lan vallahi çok kolay, hassas noktalara vur, belki troll olurum da hatun kaldırırım felsefesiyle hareket et, ha bir de saçmalamanı " sadece savaşa karşıyım" diye örtmeye çalış, he canıma he tosunuma.

keşke zamanında "olm siktir edin lan hadi mangal çevirelim şurada" deselermiş, savaşa karşı olmak lazım ya o bakımdan. ulan dangoloz adam senin ebene kerkinmeye geliyor, sen gelip sakin olmalıyız arkadaşlar mı diyeceksin, sevsinler seni.

olm age of empires gibi değildi lan o zamanlar, valla bak, görmedim ama biliyorum yani. hele osura osura giri girmek gibi eylemler hiç yoktu. o bakımdan savaşa karşıyım deyip saçmalama limitlerini aşmayın, komik oluyorsunuz.

bir de atatürk'ü savaş yanlısı olarak göstermek kaldı geriye, faşist de diyeceksiniz onu bekliyorum ben. canlarım benim.
  3. aslı , ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfinda yerimize baska kuvvetler gelir, baska komutanlar hakim olabilir, şeklindedir. hayatında savaşmamış biri oalrak bu cümleyi anlayabilecek kapasitem olduğunu zannetmiyorum. fakat askeri düzende askerler komutanlarına emanet edilir. bu emri verebilmek her babayiğidin harcı olmadığı gibi bu emri dinleceyek askeri de her millet yetiştiremez.
    ayrıca, tarihi zaferlerle dolu milletimin şimdi yetiştirmiş olduğu gençler arasında, ben dahil, bu emri bırak vermeyi dinlemeyi bile becerecek kadar inancı olan kaç vatandaşa denk gelinir sorusunu akla getirir.
  4. nedense akla hemen ve yalnızca atatürk'ü getiren, tarih boyunca (çoğu genç erkekler olmak üzere) milyonlarca insan evladını başkalarının mal, mülk, şöhret sevdası için bok yoluna götürmüş emir. bunu söyleyenler hep uzaktan izler olanları, satranç oynarken rakibinizin aldığı bir piyonla ne kadar empati kurabilirseniz o kadar empati kurarlar o çaresiz askerlerle, onlara daha hayatı bile anlayamadan asker yaftası yapıştırılıp ölüme gönderenlerden de böyle insani bir düşünce beklenmez zira...
  5. dürüstlüğü, insaniyeti vs. değil de bir toprak parçasını namus gibi gören primitif beyinli arkadaşların uygulamasında bir sakınca olmayan emir. asıl sorun gerçek namusun ne anlama geldiğini bilen insanlara silah zoruyla uygulatılmasındadır.

verilmesi gereken cevapsa, günlük yaşamınızda durup dururken karşınıza çıkıp ölmenizi isteyen birine verilecek cevapla aynı olmalıdır kanımca:

(bkz: bi siktir git)
  6. ''idealist'' ile ''göreceli'' kelimelerini karıştıranların bazı arkadaşların da uyguladığı emirdir ki bir daha böyle bir hata yaptıkları görülmemiştir. (bkz: ölüm)

halkımızın içinde her türlü insani kavramı ''ama bu göreceli ki yaa!'' diye hiçe sayabilecekler varken, bir takım zevatın popülizmin dibine vurarak bok yolunda ölmeyi kutsallaştırabilmesi ve böylece koltuklarını koruyabilmesi de şaşırtıcı değildir tabii...
  7. görünüşe bakılırsa ''vatansızlık sendromu''na yakalanmış arkadaşların da uygulamakta çekince görmedikleri emir.

ah be kardeşim, senin o vatan dediğin, cetvelle çizilmiş sınırlar asıl kimlerin işine yarıyor, kimleri zenginleştirip kimleri süründürüyor, hiç düşündün mü bakalım?

ya da hiç dağlarda, kırlarda ''özgürce'' koşup, gökyüzüne bakarak asıl vatanının yeryüzü'nden başkası olmadığının ayrımına vardın mı?

kendinizi vatan dediğiniz hapse tıkıp bunu da özgürlükle bağdaştırabilmeniz içimi acıtıyor yalnızca...
  8. vatanı için ölümden dönen, kalbinin üstündeki saatten şarapnel parçası çıkabilecek kadar ölüme yakın bir yerden savaşı yöneten bir komutanın söylemesinin çok ilginç karşılanmaması gereken, bunu yapmaya hakkının olduğunu düşündüğüm ve bunu dürüstçe isteyerek bu konuda sahip olduğunu düşündüğüm hakkını daha da arttıran bir komutanın söylediği sözdür. askerlerinin ölmesini isteyip kendisinin ölmemesini suçlayan adamlar seçimde oy kullanmak için nüfus müdürlüğüne gitmeye üşenirken, bu adamın vatanı için hiç bir zorlama olmadan trablus'a at sırtında gittiğini unutmamalıdırlar.
  9. kimseye muhtaç olmadan yaşıyormuşum, bak sen, neler öğreniyorum böyle... (bkz: imf) yeterli herhalde.

şimdi de hayvan olduk, ne onur kırıcı gerçekten... öncelikle geldiğim yerden utanmıyorum çok şükür (bkz: evrim teorisi), eğer insan olmak kendini göz göre göre yapay hapislere tıkıp bu yolda en değerli varlığını, canını vermeyi gerektiriyorsa ben bu durumda hayvan olmayı tercih ederim canım kardeşim, oldu mu şimdi?

insanlık da, türklük de, millete ölüm edebiyatı keserken sözlük köşelerinde büyüttüğün götün de senin olsun. trorge over and out. (bkz: benden bu kadar)
  10. "ben size taarruz emretmiyorum. ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir" mustafa kemal atatürk
    bu güzel sözü söyleyenin tabiki anası güzeldir. o kadar güzeldir ki doğurduğu oğul vatan kurmuştur*.