merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ben gamlı hazan sense bahar

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. ben gamlı hazan, sense bahar, dinle de vazgeç.. ile başlayan, hayli dokunaklı fakat sözleri sözlük arıları için anlamsız olacak hicaz beste. zira kendinden hayli küçük kişiyle duyulan hisleri anlatır.
  2. ultra hüzünlü bir sanat müziği şaheseridir ki, şarkının hikayesini bilenler için çok daha etkili olur.
    sözleri kısa ve özdür:

ben gamlı hazan, sense bahar, dinle de vazgeç
    sen kendine, kendin gibi bir taze bahar seç
    olmaz meleğim böyle bir aşk, bende vakit geç
    sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç
  3. doğrusu; 'ben gamlı hasan sense bahar'dır. klasik bir fakir oğlan zengin kız hikayesinin iki kahramanıdır bunlar. mahallenin derbeder delikanlısı gamlı hasan ve zeytinyağı kralının güzel kızı bahar. asıl oğlanın, duygularını anlatma amacıyla yazdığı aşk mektubuna başlangıç cümlesidir bu da.
  4. tarih hocamızın anlattığına göre osman bölükbaşı'nın siyasi rakipleri vaktiyle şahsın gittiği gazinodaki genç şarkızı kıza para verip osman bölükbaşını ayartmasını filan isterler ama galiba bu ikisi birbirlerine aşık mı ne olurlar burasını hatırlamıyorum osman bölükbaşı ise böyle bir aşka hazır değildir yani evlidir de o yüzden sonra doğru yolu bulur böyle bir şarkı yazar ya da bizim tarihçi bizi yedi bence doğrusu osman bölükbaşı'nın bu şarkıyı çok sevdiği durmadan söylediğidir.
    hatta bizim hoca kızı da hatırlıyordu ismini söylemişti de unuttum meşhur biriydi o da,sanırım tarih hocası sallıyordu.
  5. ben gamlı hazan, sense bahar, dinle de vazgeç
    sen kendine, kendin gibi bir taze bahar seç
    olmaz meleğim böyle bir aşk, bende vakit geç
    sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç.

hisli şarkıdır. hazan ve baharın uçurumu ile anlatılan bir hasan vebahar öyküsüdür.
  1. 1