merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 2

beden dersinde takla atamamak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. evde kardeşlerimle annemin feryatları arasında takla atarken ya da kardeşimin burnunu şık bir topuk darbesiyle kanatırken zorlanmamış olmama rağmen sınıfın önündeki ilk takla denememin daha çok secdeye varmaya benzemesiyle benim de maruz kaldığım rezil durumdur.
    demek ki neymiş, yasak moddan hadi evladım at bi takla, göster arkadaşlarına moduna geçince felaket oluyor.
  2. erkek liselerinde takla atmak ise sadece bir garnitürdür, acıdır, insanın hayata bakış açısını değiştirir.... hoca takla atın der, sınıfın en sportif elemanı gelir, takla atar, ardından amuda kalkar, iki de güvercin takla ifa edip bu müthiş şovu 10 şınav 5 mekik ile bitirir.

hocanın gözleri, açık konuşuyorum, şehvetle parlar, ama bu şehvet cinsi bir şehvet değil, sportif bir şehvettir, madem bu adam yapmıştır, tüm sınıf yapabilir demektir, siz daha "ulan takla atarken ne olsa da benim takla karambole gelse" diye kara kara düşünürken, yeni bir sorunla yüz yüze kalırsınız.

yıllar sonra itüsözlüğe gelip "beden dersinde takla atamamak" ile ilgil bir şeyler yazabilmek yerine, gelip, "beden dersinde takla atamayıp, ardından amuda kalkacakken ayakların kontrol dışı ileri gitmesi ile alınan mekik pozisoyunda, sırt acısı ile mekik çekemeyip, kalkarken vuku bulan şınav pozisyonunda ise, kıçı mümkün olduğu en üst seviyede tutarak şınav olayını geçiştirmek" ile ilgili bir şeyler yazar, bu başlığı açan arkadaşın bu güzel tespiti için de ayrıca kutlarsınız...

(bkz: acımız büyük)
  3. eğer kızsanız erkek beden dersi hocanızla aranızı iyi tuttuğunuz sürece sorun olmayan durumdur.sizi takla atmaya çalışırken şekilden şekile girerken görmesi bile yeterlidir,zevkten dört köşe olur.sınıfa rezil olmak dışında notunuzu pek de etkilemez.*
  4. insanın minderden sağa ya da sola savrulmasıyla son bulacak hadise.takla atamıyorsanız, büyük bir başarma hırsıyla giriştiğiniz eylem, minderin dışında, betonda son bulacaktır.kasayla bu eylem deneniyorsa, kasaya çakılma durumu da olasıdır.dikkatli olunmalı, "başarmalıyım" düşüncesiyle gaza gelinmemelidir."iş adamları, dünya liderleri yapmıyor da ne oluyor" şeklinde bir mantıkla olaydan vazgeçilebilir.* zayıf almak, biyerini kırmaktan her zaman iyidir...
  5. orta okul ve lise yıllarında düz takla, ters takla ve kartal duruşu kombinasyonuyla not alınan beden derslerinde insanın diğer derslerden daha fazla strese girdiği tecrübeyle sabittir. ne kadar trajikomiktir ki her sene aynı kombinasyonla not verilir ve her sene aynı stres yaşanır. nitekim şöyle demeçler veren beden hocalarına rastlanmıştır: "takla atmadan bu okuldan mezun olamayacaksınız" duyan da spor akademisinden bahsediyoruz sanır..
  6. bunu yaşayanlar gerçekten feci şeyler hissederler . sınıfta takla atma adına kurulan sıraların en arkasına geçip , kendine sıra gelene kadar zil duasına çıkarlar . eğer dua kabul edilmeyip atlama girişiminde bulunulursa , sınıf yalakalarının dalgalarıyla geçiştirilen bir kaç saniyelik bedensel demeç , çin işkencesi tarzında bir felakete dönüşecektir .

bunu yaşayan o kadar arkadaşım oldu ki . kız en başta ''yaa ben atlayamam hayatta offf'' diye mızmızlık yaptı . sonra bir baktık bizden hızlı atlıyor , hiç tutunmadan kalkıyor falan . tamam , kabul ediyorum hepsi bu kadar şanslı atlatmıyor bu aşamayı ama imkansız olmadığını belirtmeye çalışıyorum ben sadece .

ki aynı şekilde hocamızın gaza getirdiği bir öğrenci , en başta sınıfın en berbat taklacısı olduğu halde daha sonra örnek olarak kullanıldı sınıfın diğer öğrencilerine. bu örnekleri , o atlamadan önyargılı davranan arkadaşlar var ya , onlara gönderiyorum . zahmet edip de uygulasınlar tavsiyemi .ölmezler ya . ben bir takla atıp geliyorum şimdi , bakıcam atlıyor musunuz diye .
  7. beden derslerinde türlü bedensel engellerin bırakılmasına davet çıkaran türden bir tepetaklaklık durumdur. genellikle insanı rapor almak suretiyle beden derslerinden muaf olmaya çabalamaya sevk eder.
  8. genellikle spora yatkın olmayan kimselerin ortaokul-lise yıllarında içinde bulundukları durumdur.ortaokulları eğirdir dağ komando okulu ile birbirine karıştıran kompleksli beden öğretmenleri -hatta ben bedenci demek istiyorum bunlara -tarafından zayıf notla taçlandırılır bu durum muhakkak.hayır arkadaşım spor da az buçuk yetenek ister. nasıl ki kulağı olmayan bir çocuktan bülbül gibi şakıyıp, deli gibi flüt çalması beklenmiyorsa; beden dersinde de spora bedensel yatkınlığı dahası ilgisi olmayan bir çocuğun takla-tombalak atması beklenmemelidir kanımca. her allahın kulu cüneyt arkın gibi daldan dala konacak, yuvarlanacak diye bir kaide mi vardır? yolda yürümek neyimize yetmemektedir, koşup top oynamak garip midir de kasadan takla attırılıp, amuda kaldırılır insanlar? neyse; hiç unutmam ortaokulda bir arkadaş vardı zeki diye, ismiyle müsemma bir zekaya sahip olmasına karşın beden dersinde sözlü esnasında üç denemesinde de takla atmayı başaramayarak 3 almış ve bütünlemeye kalmak üzereyken kurul tarafından diğer dersleri 10 olduğu için geçirilmişti. bense kasadan takla kısmında zıçmıştım hatta zar zor 5 alabilmiştim, o da eşofmanların ve hiç devamsızlık yapmamamın hatrına..o bedenciye hep "sen de iki kelimeyi bir araya getirip konuşamıyorsun, biz bir şey diyomuyuz sana allaaa allaaaaaaa" diyesim gelmiştir ama yememişti evet.
    edit:şimdi bedenden kalma yokmuş sanırım. o da biz 80'lerde çocuk olmak başlığında adı geçenlerin talihsizliğiymiş sanırsam.
  1. 2