merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

baz istasyonu

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. gsm iletişimin kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan, genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan ve mikrodalga yayan cihaz
  2. ayrıca bunları camiilerde de sıkça görmek mümkündür. baş ağrıttığı söylenir ne kadar doğru bilemiyorum.
  3. iç ünitesinde, akü setleri, mmu denilen linkler, klima, psu besleme kartları, cdu çıkış modülleri, tru abone artırıcı modüller bulunan hücre alıcı verici istasyonudurlar. yapımında dört firmanın çok büyük parmağı vardır. avea ericsson firmasına yaptırır mesela. turkcell, ericsson ve alcatel ayrıca siemens firmalarına yaptırır. telsim ise genelde nokia baz iletişim sistemlerini kullanır.
  4. hep derler yakınında durmak insanda bir sürü zarara sebebiyet verir, yok efendim yakınında duranın ağzı götüne dönermiş, çükü düşermiş efendime söyliyeyim boku beyaz çıkarmış. tamam bunları kabul ettik, zararlıdır anladık ama bu baz istasyonunu, şahsi mülkünde kurulmasına izin verene bir sürü de para veriyorlarmış be abicim. hayır şöyle iyi para versinler benim odaya kursunlar bir tane istasyon. varsın ağzım götüme dönsün ne önemi var. parasızlıktan kısa malbuş içiyorum lan.

-edit- lan düşündüm de sigarayı götümle içmek hiç cazip gelmedi be. ben biraz daha düşüneyim en iyisi.
  5. zengin semtlerde değişen oranlarda kira bedeli vardır ama normal bir semtte, daire kirası x 2 şeklinde bir formüle dayalıdır. örneğin izmir karşıyaka sahilinde bir apartmanda bu bedel yıllık 15 bin dolardır. ama manisa salihli'de bu bedel yıllık 2 bin dolar civarıdır.
  6. 48 tane dairesi olan ve doymak bilmeyen ev sahibimizin beşiktaştaki apartmanımızın üstüne 3 tane taktırdığı, itü sözlük'e içimi dökmek dışında hiçbirşey yapamadığım, yaydığı radyasyonuyla korkutan alet(ler).
  7. gsm şebeke güçlendirmesi için kurduğu alet ayrıca şöyle bir sorunuda vardır.
    tamam baz istasyonları radyasyon yayıyor, peki elinizdeki telefonlar, evinizdeki kablosuz modemler,evinizdeki laptoplar onlar yaymıyomu. baz istasyonu istenmiyorsa, mahallelerde, bina tepelerinde, cep telefonlarınıda kaldırsınlar o zaman, zaten baz istasyonu olmazsa cep telefonunuda kullanamazsın.ben anlamıyorum nerde bir kamera gördüğünde mahallede "bu baz istasyonu radyasyon yayıyor kaldırsınlar bunu şak şak şak" diye söylenmeyi bide kameraya konuşurken amcamın elinde cep telefonu var biriside demiyoki o elindeki telefonu baz istasyonu kaldırılırsa nasıl kullanıcaksın diye. burda yanlış anlaşılmasın ben asla baz istasyonları vs. savunmuyorum ancak bilinçli olmamız gerekli diyorum boşa konuşmak kimseye fayda etmez.
  8. "konya'da farklı mahallelerde oturan iki vatandaşın şikayetini değerlendiren konya il insan hakları kurulu, yerleşim alanına baz istasyonu kurulmasının insan hakkı ihlali olduğuna karar verdi."

insan hakları ihlali gibi büyük bir karara neden olan, çevremizde gün geçtikçe artan baz istasyonlarına bilinçli ya da bilinçsiz neden tepki duyulduğunu iyi bilmek gerekiyor bu noktada.

"vücudumuzdaki manyetik alanlar, doğal çevremizdeki yerkürenin manyetik alanı ile uyum içerisindedir. b az istasyonlarının çevresinde elektromanyetik alan oluşmaktadır ve oluşan bu elektromanyetik alanın insan vücudundaki ve doğal çevredeki elektromanyetik alandan fazla olması sebebiyle mevcut uyum bozulur. bu da, elektromanyetik kirlilik adı verilen bir tür çevre kirliliğine kansere neden olmaktadır.

baz istasyonlarına bağlı kanserler, istasyona yakın birçok meskende yıllar sonra birden patlak verecek, adeta o bölgede bir kanser salgını olacaktır. çevre etkenlerine bağlı kanserler hemen değil, yıllar sonra başlar. sigara ve alkol, yıllarca içildikten sonra kanser yapmaktadır. asbestin ( amyant ) akciğer, akciğer zarı ve periton kanseri yaptığı çok geç, ancak 1970' de anlaşıldı; tüm önlemler o tarihten itibaren alındıysa da, asbestin neden olduğu kanserler 2020' ye kadar devam edecektir. örneğin, japonya' da atom bombası atılışından 7-10 yıl sonra kanserler artmaya başlamıştır.

ulaştırma bakanlığı, meskun mahallere ve özellikle de okul, hastane gibi kurumlara baz istasyonu kurulmasına izin vermemiştir.

yapılan ölçümler sonucunda, baz istasyonunun limit değerleri aşmadığı tespit edilmiş olsa bile, bu çok sağlam bir bilgi olmayacaktır. şöyle ki; yanlış yer seçimi ve hatalı yerleşim ile verilen limit değerlerin aşılması sözkonusudur. baz istasyonu anteninin ana hüzmesinin ne yöne baktığı ve yansımalar durumu oldukça değiştirebilmektedir. tek yönlü yayınlarda mikrodalgalar dar bir hüzme şeklinde gönderilir, hüzme daraldıkça güç artar, dar hüzme çevredeki yakın binalardan ya da balkonlardan yansıdığında ve telefon görüşmeleri çoğaldıkça bu değer artacaktır."

cep telefonunu kullanmamak, laptop kullanmamak, modem kullanmamak bizim elimizde ama sadece birimizin değil çevreye yayılan radyasyonun etkisiyle hepimizin, çocukların bebeklerin gençlerin sağlığını etkileyen baz istasyonlarına tepki vermek de bizim elimizde; o yüzden sadece kendi çıkarımız için değil toplumun çıkarı için baz istasyonlarının apartmanlara ve yakın çevremize kurulmasına müsade etmeyelim!
  9. bizim mahallenin zaten yarısına sahip olan ev sahibimizin evin çatısına ikincisini yaptırdığı şey. yakında mutasyona uğrarsak hiç şaşırmam. sözde dalgalar enine gidiyormuş altına ve üstüne yaymıyormuş peh.
  1. 1