• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • videolar

1. aşırı heyecan, sıcak, soğuk, kaza gibi olaylar sonucu insanın bilincini yitirme durumu.. bayılan kişi ayılınca sersem gibidir, sanki saatler geçmiştir.. o noktaya nasıl geldiğini yada getirildiğini hatırlamaz.. hayal dünyasında bir yerlerde olduğunu sanabilir, saatlere bir süre inanmayıp insanların yalan sölediğini düşünebilir..
    (bkz: ayılmak)
    (bkz: hastanede gözlerini açmak)
  2. heyecan, korku, sevinç gibi durumlarda beynimize yeterince oksijen gitmediği ve dolayısıyla kanın daha kolay ulaşabilmesi için beyinle kalbin aynı hizaya gelmesi durumu. bizzat beynimiz uyarılar gönderiyor ve yere düşüyoruz. belki biraz sonra meydana gelibilecek durum .(çünkü çok açım)
  3. kan verdikten sonra, elinizde tüplerle biyokimya'ya giderken gözünüzün önü kararır mesela. giderken elinizde az önce ağlaya zırlaya verdiğiniz sizin kanınızla dolu tüp vardır; gözünüzün önü karardıktan sonrasını hatırlayamazsınız. bir sağlık görevlisi sizi ayıltmaya çalışmaktadır kendinize geldiğinizde. "ben iyiyim diyorum. aaa!" şeklinde itirazlarla ayağa kalkılır; tüplerden biri kırıldığı için tekrar kan alan hemşirenin yanına gidilir. kadın "zaten belliydi halinden." falan tarzı bir şeyler söyler. bu sefer diğer kolunuzdan kan alır; siz sakin sakin kalkmak için hamle yaparken koltuğa yığılırsınız. birkaç dakika içinde tam anlamıyla kendinize geldiğinizde olanlara bir anlam veremezsiniz.

hatırladıklarınız arasında kısa süreli boşluk oluşmasına yol açar, sersemletir.
  4. bademcik ameliyatı izlemek için girdiğin ameliyathanede,etrafı kan revan içinde gördükten sonra,yine aynı ameliyathane odasında yaşanan hadise
  5. kan basıncının düşmesi durumunda karşılaşılabilen olay. düşük tansiyonu olan insanlar bayılma eşiğine geldiklerini hissettiklerinde genelde tuzlu ayran içerler.
  6. çok kötü bir durumdur, sanki insanın üstüne tonlarca ağırlık yüklüyorlarmış gibi gelir insana bayılmadan hemen önce. bembeyaz olmayla birlikte garip bir titreme hali ve kendinden geçme hali yaşatır insana. genelde kan şekerini düşmesiyle ya da tansiyonun düşmesiyle yaşanır. tansiyon 10a 2 olduğunda ise insan bir anlığına bu dünyadan gider sanki, bir ışık görür gibi olur, evet evet bir ışık gördüm ben... şaka bir yana insanın ömründen ömür gider, ayıldığında hiç bir şey hatırlanamaması da çok garip bir şeydir. resmen ömrünüzün bikaç saniye ya da dakikasında ne yaptığınızı hiç bilmiyorsunuz. bu sıcaklarda trafikte, otobüste ayakta kalınca, bir de zayıf olunca kaçınılmaz bir sonuç oluyor bilhassa bağyanlar için. aman diyeyim yer verin.
  7. bu sabah hastanede aniden gördüğüm yaralı bir vatandaş sonrası başıma gelen olay. zavallı adamın parmağı kopacak gibi duruyordu ve bu tür şeylere dayanamayan ben hemen fenalaştım. önce midemden yukarı doğru bir sıcaklık yayıldı, nefes alışım anormalleşti ve terlemeye başladım. hemen dışarı çıktım ve derin derin nefes aldım ancak gözlerim kararmaya başlamış, boğazımda bir yumru oluşmuştu bile. adım atarsam düşeceğimi biliyordum, yanımdaki sesleri duyuyor ancak algılayamıyordum. yanımdan geçen doktor beni umursamıyordu ancak asıl vahim olan parmağı kopmak üzere olan adamı acil koridorunda bekletiyor olmalarıydı.