• görseller

  • barış güvercini
 1. erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlunun anadolu beşik albümünde enfes yorumladıkları sözleriyle de müziğiylede insana negatif limanlardan pozitif sularadoğru yelken açtıran enfes eser. sözleri nesimi çimene aittir. sözleride şöyledir ki ;

  dostluklar kurulsun insanlar gülsün
  barış güvercini uçsun dünya da
  yok olsun kötülük düşmanlık ölsün
  barış güvercini uçsun dünya da

  dostluklar kurulsun insanlar gülsün
  son bulsun savaşlar kimse ölmesin

  dünya cennet olsun yaşasın insan
  gelin barışalım dökülmesin kan
  son bulsun savaşlar kesilsin figan
  barış güvercini uçsun dünya da

  dostluklar kurulsun insanlar gülsün
  son bulsun savaşlar kimse ölmesin

  insancıl insanlar barıştan yana
  ancak zâlim olan kıyar insana
  barış aşkı yayılmalı cihâna
  barış güvercini uçsun dünya da

  dostluklar kurulsun insanlar gülsün
  son bulsun savaşlar kimse ölmesin

  nesimi der ki ey füze yapanlar
  acımasız zâlim cana kıyanlar
  bırak ey yaşasın bütün insanlar
  barış güvercini uçsun dünya da

  dostluklar kurulsun insanlar gülsün
  son bulsun savaşlar kimse ölmesin
 2. tozlu ve alevli gezegende gagasındaki zeytin dalını samanlık iğnesini arar gibi arayan hayvan görünümlü insanlık mihmandarıdır. tarihin (istikrarsız)çirkin akışından ötürü kalbinde ciddi ritmik bozukluklar oluşmuştur.
 3. güvercinin barışın simgesi haline gelmesi 1949 yılında fransız komünist partisi,'nin düzenleyeceği barış kongresinin afişi için picasso'dan yardım istemesi ile olmuştur. picasso afiş için bir gvercin çizer ve o afiş avrupa'nın dört bir yanını kaplar,sonradan da barışın simgesi haline gelir.
 4. sanırım 2013 yılının sonlarıydı. vatikan'da pazar ibadeti sırasında papa ukrayna'da kasım ayından beri devam eden muhalefet ve iktidar arasındaki çatışmayı hatırlatarak insanları barışa çağırdı. konuşmasını bitirdikten sonra iki çocukla birlikte aziz petrus meydanındaki balkonundan havaya iki güvercin bıraktı. aziz petrus meydanından havaya güvercinler bırakma adeti 2. pavlus zamanından beri vardı. papa adeten italya katolik toplumundan iki çocuğu davet eder ve konuşmasının sonunda barış sembolü olarak iki güvercini havaya bırakırdı. ama bu kez kuşlar uçmaya başladıkları gibi saldırıya maruz kaldı. bir karga ve bir martı pazar günü meydana toplanmış binlerce dindarın gözü önünde barış elçilerine havada saldırmaya başladı.

  bunu ukrayna'da olacak kanlı olayların belirtisi gibi görmek mümkün ama aslında barış misyonunu sırtına yüklediğimiz zavallı güvercinlerin insanlığın ağır yükünü taşıyacak hali yok. özgürlüğe bırakılan güvercinlerin kaderini izleyen hayvan severler gerekli sonucu çıkartarak papa'dan balkondan güvercin bırakma adetini bırakmasını rica ettiler. çünkü olayları izleyen vahşi kuşlar her pazar bir yerlere pusuyor ve saldırıp güvercinlerle kahvaltı yapıyordu. bu vahşi kuşlar artık aziz petrus meydanındaki binalarda da kendilerine yuvalar yapmışlardı. bu nedenle kuşları havaya bırakmak onları kaçınılmaz olarak ölüme mahkûm etmeye eşitti.

  güvercine barış severlik misyonunun ne zaman ve kim tarafından verildiğini net olarak bilmiyorum. ama eski kitaplarda beyaz güvercinin ve siyah karganın ne anlama geldiği biliniyor.

  güzel bir hikâye var, yazının mantığına uyduğunu düşünüyorum. penceresinin altında bağıra çağıra oynayan çocukların sesinden nefret eden ihtiyar adam bir gün çocukları yanına çağırıp seslerine bayıldığını söyler ve penceresinin altında oynayan her çocuğa her gün 50 kuruş vermeyi vaat eder. ertesi gün çocuklar hevesle gelip ihtiyarın evinin önünde oynarlar, bağırıp çağırırlar ve akşam paralarını alıp memnun bir şekilde evlerine giderler. ertesi gün ihtiyar günün sonunda 50 değil 25 kuruş verir. üçüncü gün fiyat daha da aşağıya 15 kuruşa iner ama ihtiyar yinede çocuklara gelmelerini rica etmekten geri durmaz. paranın azalmasıyla isteği tükenen çocuklar bir daha gelmeyeceklerini söylerler. uyuşmazlığı çözmenin bile alternatif yolları varmış... bilene.