merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

banker kastelli

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. şu anda objektif'in konuğu olan şahsiyet.

(bkz. cevher özden)

- ben bir ekolüm.
    - türkiye'ye borsayı ben getirdim.
    - türkiye'ye sermaye piyasasını ben getirdim.
    - kadir* allahın garibi. son zamanlarda para kazandı diye adam mı zannettin?
    - özal türkiye'yi fezaya götürdü fezaya! o böyyük türkiye diyenler var ya, palavra onlar!
  2. adı abidin cevher özden olan,kastelli lakaplı bankerdir. kırım göçmeni bir ailenin 1933 yılında dünyaya gelen çocuğu olan özden'in, ilkokul üçüncü sınıftayken okulun kömür alımıyla ilgilenmesi hayli ilginçtir.

"kastelli batarsa devlet de batar" dedirtecek kadar güven yaratan, onlarca gazeteciyi peşinden sürükleyen, ardında binlerce bankerzede bırakan biridir.
  3. boxer dergisinde okuduğuma göre hazırcevap cem yılmaz'a bile laf sokarak beni başka dünyalara götürmüş kişidir.

cem yılmaz üstü açık arabası ile nişantaşı civarında gezerken kastelli'yi görür.

cy:kastelli baba, kastelli baba bende para çok ne yapayım?

kastelli'den ilk başta cevap çıkmaz.

cy:baba bende para o kadar çok ki ne kadar harcasam bile bitmiyor sen söyle hele?

kastelli: o kadar çok paran varsa ananın bir tarafına sok. orada değerlendirirsin.

cy:----(derin sessizlik)
  4. karısı olmasa dünyanın en zengin insanlarından biri olabileceğini iddaa eden moruk. tek düşündüğü şey para olsa gerek.
  5. abidin cevher özden isimli vatandaşın sahibi olduğu 1980'li yıllarda milletin parasının battığı kuruluş.

abidin cevher özden, paraları dolandırıp yurtdışına kaçmıştı. seneler sonra türkiye'ye döndüğünde inşaat işine girmiş, piyasadan yine yüklü paralar toplamıştı. (bkz: yurdum insanı sevdi mi tam sever, kodu mu oturtur)

banker kastelli'nin bir de tv reklamları vardı, tek kanallı siyah-beyaz tv'de hep meşhurlar oynardı:

benim adım şaşmaz beşir
    beşer şaşar, şaşmaz beşir
    kafamı kullanıp kendime (koro söylerken: kafamızı kullanıp kendimize)
    güvenli bir yol seçtim (koro söylerken: güvenli bir yol seçtik)
    banker kastelli
    banker kastelli
  1. 1