• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. içimde bir burukluk yaratan kadınlardır.

bayanlar için konuşuyorum;

bankacılık, kamu bankalarında nispeten daha rahat olmakla birlikte, genel anlamda çok stresli, yorucu ve yıpratıcı bir meslektir. eğer işe kendinizi kaptırmaya müsait bir fıtratınız varsa ki bankacılık siz istemeseniz de kendisine çeker, çok çabalamanıza gerek kalmaz, bir de bakmışsınız bazı şeyleri ıskalamışsınız.

denizin içindeyken zevkli vakit geçirir insan. ama acıkıp, üşüyüp de kıyıya çıkmaya karar verdiğinizde sizi bekleyecek, sırtınıza bir havlu verecek bir eş, bacaklarınızdan çekiştirecek bir çocuk daha manalı bir tablo gibi görünüyor ki bunu ben demiyorum, 30, hatta 40 yaş üstü yüksek mevkilere gelmiş bayan bankacılarla konuşmalarımdan çıkardığım sonuç. bu gruba dahil bayanlar yeni gelen bayan arkadaşlara da genelde hep "erken evlen" tavsiyesi veriyorlar. çoğunluğu bazı şeyleri kaçırmış gibi bir hissiyat içinde.

tabii böyle deyince bütün bayan bankacılar bu zorluklarla karşılaşıyor demek istemiyorum ama çoğu şubede böyle bayanlara denk geliyorum. en azından bu mesleği seçmeyi düşünenlerin aklının bir köşesinde bulunsun.

ben kendi adıma stajyer arkadaşlara imkanınız var ise bankacı olmayın, en son çare olarak düşünün diyorum, malum ülkemizdeki iş koşulları da belli. bankada 7.000.-tl alacağınıza (şaka şaka üzülmeyin!) dışarıda 1.500.-tl alın daha evladır diye telkin ediyorum.
  2. kariyer yapacağım derken yuva yapmayı unutmuş kadınlardır. iş iştek geçtikten sonra her yolu denerler ancak genelde başarısız olurlar.
  3. isterlerse koca bulmaları çok kolay olan kadınlardır. sorun bulamamak değil aramamaktır. şayet düz göğüslü ya da çirkinlerse durum farklıdır.
  4. hayatlarından memnun olma ihtimalleri nedense kimsenin aklına gelmeyen kadınlardır.

toplumun kadın dediğin evlenip çocuğunu doğurmalı yoksa anormal birşeyler vardır bu kadında diye düşünmesine aldırış etmeyen kadınlardır.

evlilik şart değildir bu kadınlara, mutlu etmek istediği birlikte mutlu olduğu birini bulduğunda evlenecektir mutlaka.

nereden mi biliyorum, tabii ki kendimden.
  5. gelin canlar hepimiz bir olalımdırlar. evet kötü bir tanımlama olsa da kelimeler bazen kifayetsiz kalıyor. neyse.

--gözlem--

efendim -30 bayan personele ya da -+30 yaş bayan personele göre daha bir anlayışlı daha bir naif olur bunlar. kredi probleminiz mi var çözüm sorun değil, yavşak banka fazla para mı aldı sorun değil çünkü +30 bekar bayan personel var. sorununuzu dinleyip en kısa ve kesin yoldan çözüm üretmeye çalışırlar. en azından şimdiye kadar gördüklerim öyledir.
    lakin bizans soylusu olduğum düşüncesiyle, bir yunan bankası olan finansbank ile çalışıyorum diye de bana böyle geliyor olabilir.

--gözlem--

not:

* bu gözlem ve tespit veznelerde çalışan bayan personel üzerine değildir.

* şimdi yukarıya göz atıyorum da, tanımlama hakkaten y.rak gibi oldu. olalımdırlar ne oluyor ki? bu konuda yardımcı olacak olan olursa vezirim krizafiyus'a ulaşsın diyicem. o ibne de piyasada yok epeydir. bana ulaşın lan o zaman.
  6. asıl talihsizlik yaşlarında ya da bekar oluşlarında değil, basbayağı bankada çalışmalarındadır. sözlükteki bankacı kadınlar istedikleri kadar kendilerini yırtabilirler "biz memnunuz" diye, yemezler! ben de bir dönem çalıştım bankada, rahatlıkla söyleyebilirim ki dünya üzerinde banka kadar insanın yaşam enerjisini sömüren bir yer olamaz!

bu kadınlar akşam 8-9'a kadar mesai yaptıkları için eve kendileri değil, ölüleri gider. zaten o kurumsal kıyafetler, toplu saçlar ve topuklu ayakkabıların eğlenceli(!) dünyasına hiç değinmiyorum bile.

30+ ve bekar olmak neyse de, bankada çalışmak üzerine ne yazsak azdır gerçekten...
  7. çalışma koşullarından dolayı ilginç vücut hatlarına; incecik bir üst bedene devasa kalçalara sahip kadınlardır. bankodan bakınca çok sık zarif görünürler, es kaza kalktıklarında ise acı gerçekle karşılaşırsınız.