merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

balkonu içeri almak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yurdun kuzey kesimlerinde ve özellikle marmara da gerçekleşen bi tür hava olayı. yok yok inşaat olayı.ama iklimin etkisi var bu eylemde. ne akdeniz de ne ege de; eğer ev yeterince büyükse yapılmaz bu. misal güneşle beslendiklerini düşündüğüm balkon canlılarında ( güneyli) daha çok odaların duvarını kırdırmak suretiyle dışarıya bakan pencereleri büyütmek gibi eğilimler mevcut.
    balkon kültürü diye bişi vardır, tıpkı avluda yaşamak diye bişeyin olması gibi.
    balkonu içeri almamak gerekir; özünü yıpratıyosunuz, yapmayın. yok balkon benim isyanımdı falan değil; ama balkonun hakkı balkona.
  2. işini bilen bir ustayla deneyiniz. ya da nacizane önerim kesinlikle denemeyiniz. küçüklüğünden şikayet ettiğim odamın bitişiğinde yer alan balkondan istifade etmeyi düşünüp geniş bir alan yaratmakdı benim isteğim. nitekim isteğimi gerçekleştirdim. lakin, bir türlü ısınmak nasip olmadı şirin odamda. alt dairenin de aynı tasarıma sahip olmasından mütevellit balkonumun altında da balkon bulunması evimdeki bütün ısıtma sistemlerini çaresiz kılmakta. dışarıdaki hava sıcaklığına eş değer bir sıcaklık söz konusu oluyor oda içerisinde. tabir-i cazise ayaz göt kesiyor, konuk ve misafirlerimi kabanlarıyla ağırlıyorum. kötü birşey. konu komşunun oda da kaban ve bereyle oturan insanları görmesi pek tabi ki ilginç ve abuk bişi.
  3. efendim malumunuz istanbul'un varoş semtlerinde evler ortalama 60-70 m²'dir.. bu da doğal olarak kafes kadar bir şey oluyor.. böyle bir durumda ev sahibi göt kadar salonu ya da oturma odası olan bir evin balkona ihtiyacı olmadığını, o balkon yerine en az bir üçlü koltuk sokabileceğini düşünüp hop odaya dahil ediyor.. yani bu davranış, bu evi bir şekle sokma işi keyiften değil de genellikle çaresizliktendir.. "odam büyük olsun ama balkol olmasa da olur" zihninin ürünüdür ki biz o zihne hayranız.. o zihin sahibi insanları severiz.. bizim bir parçamızdır onlar..
  4. annemin arkadaşının kendine yaptırdığı zulümdur. salona balkonu dahil etti kadıncağız kapının oraya ilginç desenli kartonpiyer yaptırdı. buraya kadar her şey bir nebze güzel gidiyordu ancak sorun balkonun salondan bir basamak altta yer almasının geç fark edilmesiyle başladı. bu kadıncağız her seferinde takılıp tökezliyor geçerken korkuyoruz düşecek diye. ahh hatice teyze ahh yapmayacaktın bunu kendine ...
  5. göçebe hayat tarzında balkonun gereksizliği konulu panelimde de dediğim gibi pek fazla önemsenmemesi gereken husus. balkona çıkmayan çıksa da kıçının dibindeki apartmanın duvarına bakmanın anlamsızlığını beyinciğiyle fark eden insanımızın mimari dehası. bundan ötürü büyük şehirlerde yapılmasının anormal olmadığını ve bunun seyyare yerlerinde olanının makul bir davranış olmadığını da belirtmekte fayda var. tabi geniş ev mevzuları falan, ekonomik imkanlarla ilişkin olduğundan bunu herkesin anlaması beklenmemeli. duyarlı olmakta fayda var. bak mesela ben şimdi buradaki balkonsuz evimden bağırdım ama duyan oldu mu? hayır... o yüzden zorlamamak da lazım.
  6. geçmişte 2 katlı ya da tek katlı tek bir kullanıcıya sahip olan evlerde, insanların dışarısı ile bağlantısını kurmak için '' hayat'' adı verilen verandalar vardı. anadolu ve doğu karadenizde çoğunlukla görülen ,bir konut çözme anlayışıydı. katlı yapılaşmaya geçildiği anlardan itibaren dışarısı ile bağlantı balkon adı verilen açıklıklar ile oluşturulmaya başlandı. fakat, günümüz inşaat piyasası ve etik çalışmayan müteahhitler, belediyelerce uygulanan imar yasalarında yer alan kaks ve taks hesaplamaları sonucu çıkmakta olan ve çalışılacak olan araziye yapılacak max. yoğunluktaki kapalı mekan sınırını aşamazlar.bu nedenle balkonlar büyükçe göstyerilir belediyeye verilen planlarda. daha sonra ise uygulama esnasında belediye çalışanından bir yemek ya da rüşvet karşılığı izin alınıp, proje esasları dışına çıkılıp müteahhitce balkonlar kapalı mekana katılmış olur. mimar, hem belediye için bir prıje çizer. hem de uygulamaiçin ayrı plan çizer. bir nevi yolsuzluktur. haksız kazanç ve doğaya karşı yapılan tahriptir .
  1. 1