merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

balkona sıçmasınlar diye güvercinleri korkutmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. balkon kirlenmesin, güvercinler yuva yapmasın, ortalığa sıçmasın korkusuyla hayvanlara iki rahat nefes aldırmamaya kararlı kişi eylemidir. az yapmışlığım yoktu küçükkene.

annem güvercinler gelmesin diye önce uçurtmamı koydu balkona; yemedi güvercinler. bi süre sonra gene gelmeye başladılar. sonra büyük bir süpürge koydu, korkuluk niyetine; ondan da korkmadılar. velhasıl iş başa düştü.

o güvercinlerin balkona her gelişinde ve bisikletimin üstüne sıçma pozisyonu alışında "höt!", "hop!", "kışt!" gibi sesler çıkarmak suretiyle hayvanları yerlerinden zıplattım. tabi bu sesler çıkarılırken ayakları yere çarpmayı unutmuyoruz; ayaklar bu ritüel için büyük önem taşıyor.

böyle böyle hayvanlar manyak oldu lan sora, "amuuza koyiim" diye bağırsam bile gitmemeye başladılar. dolayısıyla o boklu halleriyle kabullendik onları istemeden de olsa. and they lived happily ever after...
  2. güvercinlerin adam toplayıp gelmesiyle sonuçlanabilecek eylem. balkona güvercinler yuva yaptıydı afedersin bok içinde kaldıydı balkon. yumurtalar çatladı yavrular büyürken biz besledik filan yazık sonra uçtular gittiler. ama bi daha bok götürmesin balkonu diye güvercin görünce höt hişş filan diye kaçırmaya başladım ben bunları. ta ki balkona 50-60 arası güvercin doluşup beni beklemeye başlayana kadar. o gün tırstım abi ben bu kuş milletinden. arkası sağlam oluyo ipnelerin
  3. allah'ın emri, peygamberin kavlidir. ha anlarlar mı o ibne hayvanlar? tabi ki de hayır! ibne çocukları kenefe çevirdi yine balkonu. su serperken az daha aşşağıdan geçen masum vatandaşı sırılsıklam ediyodum, etmedim ama. zaman geçtikçe daha bi eğitimli oldular hayvanlar. ana avrat sövünce gidiyolar artık.
  4. emekli olmuş takıntılı amcaların uğraşı.

her yerde var mıdır bu manyak amcalardan bilmiyorum ama bizde ultrası bir adet mevcut. üstelik güvercinleri korkutacam diye bu amcam her akşam ufak çaplı bir bomba patlatma operasyonu gerçekleştirirdi.

önceleri anlamadık nolduğunu şehir merkezini teröristlerin bastığını zannettik. bütün komşular ertesi gün duydun mu bomba sesini falan diye fiskos yapar hale gelmişti. biraz abarttım ama valla korktuk.

işte bir gün dedektif ruhum bu işi çözmem gerektiğini söyledi. her akşam belli saatlerde bu ses geliyordu. o saatlerde cama balkona pusu kurarak bekledim.

sitenin manyaklığıyla ün yapmış emekli komser mahmut amcası balkona çıkıyor, ses bombasını patlatıyor, kimse kendini görmesin diye de eğilerek içeri girip lambasını da söndürüyor.

bu manzara karşısında ağzım açık kaldı. tabii o an için tüm bu kadar zorluğu güvercinleri korkutmak için yaptığını düşünemezdim. aklım mantığım eşşek kadar adamın hırsız polis oynar gibi bu işi gerçekleştiriyor olmasını düşünmeme izin veremezdi.

hemen babama anlattım durumu ve ertesi gün herşey açığa çıktı. manyak olan emekli komser mahmut amcam gözümde derece atladı. evet o bir süperssonik bir manyaktı.

5. kattan hortumla arabasını yıkama macerası da bir başka entry e kısmet artık.
  5. evin 5. kattaysa kaçarın yok zaten balkon gübre üretim merkezi oluyor. bizimkiler resmen seri üretime geçmişlerdi.bir nevi güvercin üssü oldu bizim balkon. eskişehirde bi moda vardır güvercin boku önlemi olarak cd asmak. evimizde çıkan küçük çaplı bir yangından sonra biz de astık bozuk cdlerimizi.
    ilk günler şaşırdı hayvanlar nerdeyse yarısı gelmemişti. lakin gel zaman git zaman bizim cd ler güneş çaptıkça güvercinlere disko topu görevi görmeye başladı.bizde mecbur el kol hareketleriyle korkuttuk bayağı bi süre.
    daha ilerleyen süreçte el kol hareketlerine de "vıdı vıdı gıdı" sesleri çıkarıp aldırmamaya başladılar biz de su yöntemine geçtik. bu aralar buna da alışma sürecindeler 2. bardakta kaçışıyorlar. daha napcaz artık bilmiyorum yorulduk bunlarla uğraşmaktan.
  6. bir güvercin gözüyle bakınca olaya, çok mal bir duruma düştüğümü hissettiğim hadisedir. aptal güvercinlerden nefret ederim, çünkü iğrenç, yüzsüz, gamsız, kedersiz hayvandır onlar. kışt diyince bi s.ktir git demi. yok! yolda yürürsün, kaçmak yerine neredeyse çelme takacak şerefsiz. balkonu da çok severler böyle tam sıçmalık. belanı ... diye başlarsın sövmeye, perdeyi kıpırdatırsın, olmadı terlik fırlatırsın cama ama güvercin kazması anlamaz, böyle 'ne var lan yrm' modunda bakar. korkudan değil piçliğine sıçar ve uçar gider g.toş. 2 sene önce teyzemin balkonu cami avlusuna çevirdi puştlar. gelen yumurtasını bırakıp kayıplara karışıyo. lan! edebinizi takının böyle azcık uçun kaçın halden anlayın, geç yaşta katil yapmayın beni.
  7. muhakkak yapılması gereken bişey. daha önceki girimde de demiştim adam topluyo bu ipneler diye. korkmayın olum. en olmadı tekeldeki ahmet abi gibi allah ne verdiyse atın kafalarına bi şekilde engelleyin bu puştların yuva yapmasını. eğer o yuvayı yaparlarsa daha pis korkuturlar, altınıza sıçırtırlar korkudan demedi demeyin. bugün sıçıyodum ramak kaldı.

şimdi soruyorum ey okur bi düşün. bir kuş yuva yapmak için ne toplar?

-çalı
    -çırpı
    -ot
    -çöp
    -dal

falan filan...

bizim balkonda yuva yapmak için hummalı çalışmalara giren iki adet psikopat kuş ne getirmiş peki?

böyle üstünde daha et parçaları duran tam da pişmemiş olduğundan yarısı kanlı kanlı bildiğin tavuk kemiği.

kombi balkonda bi dolabın içinde duruyo. arıza yapmış yanmıyo bi türlü. noldu acep bi bakayım diye dolabı açmamla o yarı kanlı kemiğin labadanak koluma düşmesi bir oldu. nası bi kuşsun, nerden buldun o kemiği, nerden tutup getirdin koydun o dolabın üstüne anlamıyorum ki. git her kuş gibi çalı çırpı topla lan! olmadı ben toplayıp sana yapayım yuvanı ama senin bu yaptığın düpedüz ipnelik.

boku yedit: o değil de acaba güvercin sandığım şey akbaba yavrusu filan mı lan? güvercin napsın kemiği?
  1. 1