merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

balayı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. evlenen çiftlerin, dünya dertleri hayatlarına girmeden önce birbirlerine rahatca girebildikleri süre zarfı...
  2. sözcüğün aslı ingilizce "honeymoon" kelimesidir. bir chicken translator'un kurbanı olmuştur.
  3. paradokstur efenim bu.
    kızını gözünün bebeee şeklinde koruyup,büyüten,besleyen,erkek sinekten uzak tutan babaların düğün sonrası size hediyem balayı tribinde iki adet biletle ortaya atlaması anlaşılır bir durum değildir.onca yıl üzerine titre sonra herkesin olacakları tahmin edebildiği rerörerö gecelere yelken açmasına çanak tut.
    kısacası kız babaları açısından çelişkiler yumağı birşeydir.
    (bkz: gereksiz sosyal tespitler)
  4. ergen çağlarımda üzerinde oldukça düşündüğüm bir kelimedir. balayı ne demek derdim sürekli...ve evet sonunda bulmuştum! şöyle ki;

şimdi efendim balayı kelimesini bal ve ay şeklinde ayırdık. vajina için bal kutusu da denir bilirsiniz. ay kelimesini bununla da ilişkilendirirsek, bal'ın çokça yendiği ay olur efendim. yani sürekli giriş çıkış işlemleri. tabi ergenlik ve içimdeki şifre çözme merakı.

(bkz: herşeyi sekse yormak)
    (bkz: abazanlık)
  5. radikal de okuduğum bir yazıya göre bu terim tamamen birayla alakalıdır. piramitlerin inşası sırasında işçilere günde üç kez bira veriliyormuş. ayrıca deniyor ki mısır da o vakitte aylık maaşlar birayla ödeniyormuş. bu önemli bilgilerden bağlantı kurarsak; eksi bir gelenek günümüze kadar gelmiştir. ay takviminin kullanıldığı zamanlarda babil geleneklerine göre kızını evlendiren baba damadına bir ay boyunca istediği kadar bal birası almak zorundadır. bu yüzden düğünü izleyen ilk aya balayı (honeymoon) adı verilmiştir.
  6. belirtildiği gibi bal ve ayı kelimelerinden oluşmuş bileşik şey. buradaki "bal" kız tarafını, "ayı" ise, tahmin edileceği üzere, erkek tarafını simgeliyor.

iyi bir balayı evlilikle ilgili pek bir şey söylemez. öte yandan, kötü bir balayı evlilikle ilgili çok şey söyler. bu bir. ikincisi, balayı öncesi, kafanızda "arkadaş grubuyla gidelim lean daha eğlenceli olur di mi sefkilimm?" gibi fikirler varsa, bir an önce vazgeçin. o fikirlerinizden ya da balayından değil, evlenmekten.
  7. balayının mükemmelleştirecek bazı bileşenler vardır..bunlar hepimizin bildiği şeyler aslında; güzel bir yer, düğün yorgunluğunu üzerinizden atabilceğiniz bir müddet zaman, iç & dış ilgi, hakiki romantizm..olmasa olmaz erotizm..

balayı mutlu bir yaşama açılan bir kapıdır aslında..nasıl başlarsanız öyle gider diye bir klişe yapmayacağım nitekim bazen dört dörtlük kafanıza yatkın bir balayı yaşanmayabilir..ondan dolayıdır ki tekrarlanması ideal olacak bu özel tatilin anlamı büyüktür..her zaman da hem sizi hem de eşinizi mutlu eder, taminatıdır..
  8. ocak şubat gibi aylardan biridir. beyaz melek de mahsun kırmızıgül söylemişti çok hoşuma gitmişti.
  9. honeymoon'dan direkt olarak türkçe'ye çevrilmiş. ve bunu öğrenene kadar daha anlamlıydı bu kelime benim için. çünkü gökyüzündeki ay olarak değil 30 günlük tatlı bir süreç olarak hayal ediyordum. cidden ne demek merak ediyorum.