• videolar

1. rica sahibinin isteğini unutuncaya kadar oyalanıp balık hafızasının güzide vitrinine süs olması için söylenen bakarız, yapılmayacak bir işi çıkmaz ayın son çarşambasına ikna mancınığıyla gönderir ve genelde ajandanın kakaolu kısmına yazılır, üzerine üzüm serpiştirilir vs..

vs vs de neden böyle bir dansöz köstümüyle yalancı çobanın maskeli balosuna iştirak edilir anlamam. açık açık söylenip 'ben bunu yapamam ya söz vermeyeyim' deneceğine ''bakarız'' diyerek nabız sayımı yapılır, şerbet kayanatılır? yatak haricinde olan ender ayıplardan birisidir aslıda. neyine bakılacaksa hem? muhasebeci gibi artıları sola, eksileri sağa yazıp t defteri oluşturup kendi menfaat bilançosu çıkartılacağına adam olunsa ya.

''belki'' öyle değildir ama. olasılıklar tartılır biçilir ikiye bölünür. zaten böl ki den gelir bu kelime (bkz: nurullah ataç tan özür dilemek). 50 50lik bir durum ve gayet de samimidir. adam gibi adamın kullandığı, akışına bıraktığı ihtimaller dizisidir. bu dizinin son bölümü vardır. ama bakarızın yoktur ki hep bir arkası yarın durumu. zaten arkası yarınlardaki kaypaklık da hep bundan değil mi?

bakarızın bilinçaltını nasıl mı bu kadar iyi biliyorum? kendimden..

(bkz: tenzihi başkasına ironiyi kendine batırmak)
  2. anne-babanın ağzından duyulduğu takdirde istediğiniz şeyin gerçekleşmeyeceğini garanti eden kelime.
  3. ailenin izin verme derecelerinden biridir.arada bırakır.hoş değildir. ne öldürür ne güldürür.
    olmaz < bakarız < olur
  4. kimi zaman evet...
    kimi zaman hayır anlamına gelir...
    lakin neticede güzel türkçemizin doğurduğu en gıcık kelimelerdendir, sıçtığı hatta...

-nihat akşam takılcaz gelir misin?
    +bakarız...
    -ne o? yönetim kurulu toplantısı mı var pezevenk!?
  5. oyalama sözü. yani bir durumu değerlendirelim, hayır denemeyecek bir şey olmazsa, işime gelirse, canım çekerse gibilerinden... ele tespih yakışan sözdür ayrıca...
  6. daha çok kaale almadığın kişiye söylenen sözdür."bakarız" denilen şey 1 dakika sonra unutlmaya mahkumdur.kesin cevap alınmadan bırakılmamalıdır.
  7. çocuklarının o an için mümkün olmayan, gelecekte mümkün olabilecek ama bu mümkünatı ebeveynin kişisel isteğinin belirleyebileceği konularda ebeveynlerin sık kullandıkları sözcük.