• görseller

• baba beni okula gönder
    • baba beni okula gönder
  1. baba,
    sen beni sevmiyor musun?

baba ben bugün tam, on yaşına girdim.
    biliyor musun?

baba inan ki hiç para istemem senden.
    gözüm kör olsun istersem eğer.
    baba, ne olur beni de okula gönder.

arkadaşlarımın hepsi gittiler.
    benden daha küçükler bile.

baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

hem kardeşlerimde artık büyüdüler, tamam.
    ellerim kırılsın onları bir daha döversem eğer.

baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

baba içme şu zıkkımı artık yeter!
    baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

merak etme yine bakarım eve, yine yemek yaparım.
    yine yıkarım çamaşırları, yine ütülerim elbiselerini.
    inan hepsini yine yaparım baba, yaparım söz.

baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

mahalledeki bütün amcalar teyzeler
    biz senin herşeyini alırız dediler.
    sen yeter ki izin ver.

baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

hem bugün televizyonda söylediler.
    kayıt parası da almıyorlarmış artık.

baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

baba, baba
    baba konuşsana!

baba, yine sarhoş mu oldun?
    baba, uyudun mu yine?

of baba of!
    keşke annem değil sen ölseydin...

baba,
    baba kızdın mı bana?

sen beni...
    sen, beni sevmiyorsun...

sen içki içmeyi hep...
    sen, içkiyi seviyorsun...

baba, ne olur beni de
    beni de okula gönder.

baba, ne olur beni de
    beni de baba...

baba, beni de...
    beni de okula gönder...

devran demir
  2. "sistemin istediği gibi bir kız olma şansımı engelleme" duasıyla devam etmesi beklenen kampanya. bu kampanya ile muadili birçok etkinlik gösteriyor ki, mevcut düzende eğitim dokunulmaz bir noktada. bütün tabuların karşılığı olan dinin bile üzerinde bir yere sahip. dünya üzerindeki her türlü kavramla ilgili olarak herkesin kötü bir düşüncesi mutlaka varken, çok sevilen ve yaygın kabul gören herhangi bir olgunun bile muhalefeti yapılırken eğitim, topyekün bir kabullenmeyle, tartışmasız ve muhalefetsiz olarak yolunda yürümeye devam edebiliyor.

herkes, bu dünyanın kendi istediği gibi bir dünya olmasını ve kendi gibi düşünen insanlarla dolu olmasını istiyor. kendi meşrebince, önündekini arkasındakini, erişebildiği insanları kendi yoluna çekmeye çalışıyor. okumayan kızları da okula göndererek, onları da sisteme dahil ederek, insanların gelecekte kendisi için herhangi bir tehdit oluşturmayacağına dair yaşamanı garanti altına alıyor. eğitim diyince kimsenin gıkının çıkmaması da bu sebeple. herkesin bir garanticilik düşü var ve eğitim, bunu çok iyi besliyor. ağacı her yerde ve her zaman eğmekle uğraşıyoruz; yaş veya kuru. onu ayakta dik tutmak kimsenin işine gelmiyor.

(bkz: eğitim şart)
  3. kız çocuklarının okula gönderilmesi için başlatılan kampanyanın sloganı.

kız erkek ayrımının kalkmasını, şartların eşitlenmesini hedefleyen bir kampanyanın sloganının, bu ayrıma kurban olması ise acı vericidir, ironidir, gözden kaçıştır belki de. neden "anne baba beni okula gönderin" değildir de, "baba beni okula gönder"dir düşünmek lazımdır.
  4. kız çocuklarının eğitim görmesi için başlatılan kampanya.

neden "baba" denmiş burada acaba diye kaç kişi düşünüyordur? neden baba da anne değil?

annesi okuma yazma bilmeyen kız çocuklarının bile annesi kızını okula göndermek için uğraşır, önlüğünü ütüler, yakasını kolalar. senelerdir bu hep böyle olmuştur. baba ise; otursun oturduğu yere, okuyacak da ne olacak yüzü olmuştur hep bu madalyonun.

devlette "baba"dır bakarsanız. hiç devlet anne der miyiz? hep devlet baba deriz. bakanlar kurulunda, belediye başkan koltuğunda, politikacılar içinde kadınların bir el kadar olduğu yönetimler yüzünden midir devletin baba olması? bu yüzden midir devlet kız çocuklarının okumasına destek olacağına, kendisi kampanya başlatıp burs vereceğine, ne işi var otursun oturduğu yere demesi???

bu yüzden midir gözaltına alınan tüm çydd üyelerinin kadın olması? erkeklerin yönetimde olmaması?

bu yüzden midir gözaltına alanların, haklara el koyanların "baba" olması, "anne" değil???

cinsiyet ayrımının bu kadar açık ve net olduğu toplumlar bir arpa boyu yol gidemez. döner bakar bakar, sonrada sorar niye yol alamadığını kendine. bir suçlu arar. ve bulur : yerinde oturacağına okuyan, çalışan, yazan, konuşan kadınlar!

kızım baban seni okula göndermeyecek. sen bu işi yine annenle çözeceksin...