merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

başbakanın maaşı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bu günlerde tekrar gündeme oturan konu. dünyanın en yüksek maaş alan başkanları arasında ilk 20 nin içinde, ortalarda yer alıyormuş . maaşı 4000 euro.

bu rakamın çok olduğunu düşünenler o koltuğa otursalar o parayı ellerinin tersiyle itebilirler mi? yok efenim benim memurum, emeklim aç diyip daha azla yetinebilirler mi? bir çoğumuz o koltuğa oturunca bu fiyat az bile gelir bence. çünkü şu an bir çok kişi asgari ücretten yüksek ama epey yüksek alıyor ama halkım aç, onlar açken ben istemem demiyor, demiyoruz. bundan önceki hükümetler ne kadar alıyordu? hibe mi ediyorlardı maaşlarını da bunu ön plana çıkarıyorsunuz anlamıyorum. gönül ister ki her başbakan en fazla asgari ücretin 4 katı veya 2 katı kadar maaş alsın. ama günümüzde kim o kadar özverili olabilir ki? hiç kimse...

halk neyi hakediyorsa o şekilde yönetilir... bunu unutmamak lazım. gittikçe bencilleşen bir halka dönüşüyoruz ve doğal olarak başımıza geçecekler de en az bizim kadar bencil olacaklardır.
  2. büyük bir şirketin ceosunun maaşıyla karşılaştırıldığında komik gelen bir sayıya sahip olan maaştır. cari olarak dünyanın en büyük 100 ekonomisinden biri olan bir kurumun* yöneticisi için çok değildir.
  3. bence önemli olan yüksek bir başbakan maaşı değildir. elbette bir ülkenin başbakanının harcamaları normal insanlardan fazla olacaktır. buna bağlı olarak da maaşının diğer devlet memurlarından yüksek olması normaldir. asıl önemli olan bir başbakanın veya diğer iktidar sahiplerinin görev süresi boyunca iktidarlarını kullanarak ciddi ticari yatırımlar yapıp yapmadıkları ve iktidarlarından kar sağlayıp sağlamadıklarıdır.
  4. macaristan'ın başbakanının maaşı 7 kuruşmuş. ekonomik krizden dolayı maaşını hazineye bağışlıyormuş.
    bence bilememiş. baksa ya bizimkine, insanlar parasızlıktan, işsizlikten kırılırken o özel jetler falan alıyor.
    gün gelip devran dönecek. sabırsızlıkla bekliyorum o günleri görmeyi.

http://www.hurriyet.com.tr/...
  5. azdır efendim. cidden azdır. biraz daha verelim bizimkine daha fazla göz dikilmesin. doyar mı bilmem ama bi deneyelim.
  6. önemli olmayan rakamdır, daha önemlisi yanında gelenlerdir.

artık gelire bakıldığında yan gelirler, para harcatmayacaklar daha önemli oluyor.

diyelim ki ihale oynuyoruz .şimdi maaş koz olsun, 7 koz varsa, 9 almak için 2 yan lazım. -en iyi koşulda-

bu durumda bahsedilen durumda koz kısa ama yanlar çok sağlam (uçak, kredi kartı, barınak vs...)

mühendislerimizin kozu aynı derecede ama yanlar zayıf ( sağlık sigortası)

orta direğin hem kozu kısa hem de yan yok. ama yine de koza girmek zorundalar.

(bkz: kasıntı somutlama)
  7. oğluna gemicikler aldıran, eşine kuyumcu dükkanları açtıran, bir çok harcaması bedavaya gelirken buna rağmen geçinemeyip, vatandaşın 480 lirayla geçinmesini bekleyen, bulunduğumuz ekonomik krizin etkileri şiddetle devam ederken suçu halka atıp kendi maaşının çeyreğinden bile feragat etmeyen başbakanın bu yazıya konu olan maaşıdır.

ne demişler zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış.. bizimki de o hesap!
  1. 1