1. havadaki su buharının yine aynı havada bulunabilecek maksimum su buharına oranı. sabit basınç ve sıcaklığı unutmadan tabi.
 2. havadaki su buharının basıncının, aynı sıcaklık ve basınçtaki doymuş havadaki su buharı basıncına oranıdır.
  daha basitçe ifade etmek gerekirse, havadaki su buharı miktarının, o hava tamamen nemli olsaydı içerebileceği maksimum su buharı miktarına oranıdır.

  bağıl nem, sıcaklıkla ters orantılıdır; çünkü sıcaklık artıkça havanın tamamen nemli olması durumunda içereceği nem miktarı artmaktadır. bu durum bağıl nemin azalmasını gerektirir. tersi durumda, hava soğursa, hava daha az su buharı tutmak isteyecektir. yağışlı atmosfer koşullarında bağıl nem %100'dür; çünkü hava doymuştur ve artık su buharı yoğuşmaya başlamıştır.

  (bkz: nem)
 3. hocam şimdi hani her nefeste su buharı yutuyormuş gibi oluyorsunuz ya bu aralar, ondan sorumlu bu. güneyde insanların solungaçları çıkmış havadaki su buharından nefes alabilmek için.
 4. bağıl nem, havanın bünyesinde su buharı halinde tuttuğu mutlak nemin, bulunduğu sıcaklık ve basınç koşullarında tutabildiği maksimum su miktarına olan oranıdır.
 5. yıllar sonra yeniden üniversite sınavına hazırlanmamla karşıma tekrar çıkarak bana şu gerçeği gösterdi ki; bünyesindeki su buharı zerrecikleri kadar sikimde olmayan bir şeydir.
 6. mutlak nemin maksimum neme bölümünün yüzle çarpılmasıyla bağıl nem hesaplanır. bağıl nemin fazla olması durumunda yağış görülür.