1. ortadoğudaki müslüman çoğunluğa sahip ülkeleri "ılımlı islam cumhuriyeti" modeline çevirmeyi, türkiye'yi de akp iktidarı altında ılımlı islam devletine çevirip bu ülkelere bizim üzerimizden müdahele etmeyi planlayan abd'nin petrol kaynaklarına konma projesi.
  2. arafat'ın ölümü ile bir parçası daha yerleştirilmiş en karmaşık puzzle
  3. amerika birleşik devletleri'nin küresel imparatorluk çağı'nı başlattığı projedir."ortadoğu ülkelerini medenileştirelim" diye cicili bicili bir bahane sunarak bahane içinde petrol,yeraltı kaynakları yatmaktadır.
  4. yüzünü batıya döndürmüş türkiyenin, aynı zamanda doğusuna da döndürmesi gerektiğini hatırlatan abd öncülüğündeki proje... kuzey afrika dan pakistana kadarki coğrafyayı içine alır ve buralarda açık hegemonya kuracağını belirtir. ulusalcı ideolojilerin taraftar toplamasına neden olmuştur. ancak bu paniğin bir faydası dokunmaz. eski dünyanın merkezi olan bu topraklardaki çok etnili yapının, barındırdığı genç nüfusa rağmen, kendi yöneticisine (devlet aygıtlarına) ayar verecek olgunlukta olduğunu düşünüyorum. yeter ki sivil kadrolar, doğuya yönelik kültürel ve iktisadi alternatif dayanışmacı projeler için kaynak bulmakta zorlanmasın. bunların bilgilerini abd içi muhaliflerle paylaştığı sürece, zaten çin önümüzdeki yıllarda, abd nin kendini dünya jandarması zannetmesi olayını dengeleyecektir. sorun, tüm devletler düzeyinde askeriyeye ayrılan paranın kültüre aktarılmasının yollarını bulmakta yatıyor. varolanın yerine bu tarz bir marketi nasıl yaratacağımızı bulursak insanlığa bi faydamız dokunur. bu haliyle bop bir fırsattır.
  5. duyarlı bir üniversite öğrencisinin hazırladığı veya hazırlayacağı projesine koymak istemeyeceği proje adı.