• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • videolar

• görseller

• bülbülüm altın kafeste
  1. selani yöressinden güzide türkümüzdür.bir rivayete göre muzffer sarısözen atatürk'ten derlemiştir.kanımca en iyi yorumlayan erkan oğurdur.metronomu biraz düşük söylesede en güzelidir.ayrıca kubatda yorumlamıştır.birde sözlerini verelim tam olsun

bülbülüm altın kafeste aman
    öter aheste aheste
    ötme bülbül yarim hasta aman
    ah neyleyim şu gönlüme
    hasret kadım sevdiğime
    ben sana aldanamam yarim,
    ben sana dayanamam.
    bülbülleri har aldatır aman
    aşıkları yar ağlatır
    ben feleğe neylemişim aman
    beni her bahar aldatır
    ben sana aldanamam yarim,
    ben sana dayanamam.
  2. cihat aşkın ve mehru ensari'nin 10 kasım 2005'te itü'de piyano ve keman ile muhteşem bir şekilde yorumlayarak dinleyen*lerin hafızalarına kazıdıkları, atatürk'ün çok sevdiği selanik türküsü. erkan oğur-ismail demircioğlu yorumu o kadar güzel ve içli, kubat yorumu ise o kadar berbat ve duygusuzdur ki insan bu ne yaman çelişki demekten kendini alamaz.
  3. kökeninde selanik göçmenliği olan kişilerde dinlerken genelde gözlerinin dolduğu hüzünlü,içli bir selanik türküsüdür.
    her dinleyişimde selanik göçmeni anneannem aklıma gelir,dalar giderim.anlattıkları gelir aklıma...
    babasının yalnızca tapuları alıp, 5 kız çocuğu ve eşiyle türkiye'ye göçünü,oradaki topraklarının karşılığını türkiye'de alamamasını,anneannemin ilkokul 1. sınıfa kayıt olduğu halde babası tarafından tütün dizmek için okuldan alınıp,çalıştırılmasını,bu yüzden okumayı yazmayı sökememesini,babasının hiç tanımadığı bir şehirde yalnızca bir türk şehri diye beş kız çocuğuyla verdiği yaşam savaşını,hepsi büyüyüp genç kız olunca avrupai güzellikleriyle şehirde dikkat çekmeleri ve fakir olduları için iyi kötü evlilik yapıp evden ayrılmaları,yörenin yerlileriyle evlenenler kaynanalarının "muhacir gelin istemiyordum ben!" diye oğullarına yakınmalarına boyun eğmelerini,bu dünya güzeli sarı saçlı,mavi gözlü kadınların evde neredeyse hizmetçi gibi kullanılmaları,dayaklar,maddi sıkıntılar...anneannemin anlattığı herşey canlanır gözümde.
    öldüğü gün ise yalnızca bütün gün duvara bakıp "selanik'te doğdu.izmir'de öldü.hayat mı bu yaa?" dediğimi hatırlıyorum kuzenlerime.
  4. bir göçmen olmamama rağmen her dinlediğimde gözleriminden yaşların gelmesine neden olan şarkıdır...
  5. erkan oğur'un, yorumuyla muhteşem olan,özünde de güzel olan türküdür.
    dinleyince insan çok başka yerlere götüren, derinlere sürükleyen eser..
  6. erkan oğur'un yorumu mükemmeldir içini yakar insanın ve gurur da verir ne güzel müzik ve evet bizim müziğimiz...
  7. ben sana aldanamam yarım, ben sana dayanamam her şeyin özetidir.

insanı hayattan soğutan bir üçleme, aşık olup rakı sofrasında en güzel olacak şarkı.