merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

böyle bir kara sevda

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. zeki müren'in ortaya karışık söylediği güzel parçalardan biri.

ne çıkar bahtımızda ayrılık varsa yarın,
    sanma ki hikayesi şu titreyen dalların
    düşen yaprakla biter,
    böyle bir kara sevda kara toprakla biter.

ağlama olma mahzun gülerek bak yarına,
    sanmaki güzelliğin o ipek saçlarına
    dökülen akla biter,
    böyle bir kara sevda kara toprakla biter.
  2. ezel dizisinde ramiz dayının , selma bana kara sevdayı çal ! dediği andan itibaren günde 2 defa dinlemekten kendimi alamadığım güzel tsm eseri..
  3. "sanma ki güzelliğin o ipek saçlarına dökülen akla biter"

daha önce birçok kez dinledim bu şarkıyı ama sözlerine hiç dikkat etmemişim. böyle bir söz varmış bu şarkıda. böyle bir söz var ama bu sözün güzelliğini anlatabilecek kadar anlamlı sözler yok.

tam yarım saattir boş boş etrafa bakıyorum. enseme öyle bir ağırlık çöktü ki anlatamam. dayak yemiş gibi duruyorum monitörün karşısında.

uzun zamandır hayatıma kimseleri sokmadım. isteyerek ve bilerek kimseye birşeyler hissedecek kadar yaklaşmadım, kimseleri de yanaştırmadım. gayet huzurlu ve yeteri kadar da mutluyum. ama şu söz benim bütün huzurumu ve mutluluğumu elimden aldı. bir kadına bakarken onun güzelliğinin çok daha ötesinde bambaşka bir güzellik görebilen gözlerle bakmadım ya kimselere uzun zamandır, işte bu söz bana o gözlerimin ne kadar güzel baktığını hatırlattı. kimseler için o gözlerden yaş dökecek kadar sevdalanmadım ya yıllardır, işte bu sözler bana göğüs kafesimin içinde duran kalbin hızlı hızlı atmasını ne kadar özlediğimi hatırlattı.

yanlış anlaşılmasın, yalnızlıktan sıkıldığımdan ya da bir sevgiliye ihtiyaç duyduğumdan hissetmiyorum böyle. ben sevdalanmayı özlemişim, bana bu sözdeki şeyi hissettirebilecek "böyle bir kara sevdayı" özlemişim. sevdalandığıma değecek, onun güzelliğinden başka güzelliği göremediğim yarimi özlemişim.

off. off ki ne off!!!

tanım: gündoğdu duran bestesidir.
  4. onca acısına, tezatlığına, vicdansızlığına karşın bu ülkede yaşıyor olmanın, bu ülkede doğup büyümenin insanı en mutlu eden şeylerinden biridir bu ve benzeri şarkılar. bu şarkılar kulağında büyümek, efkarlanmak, bu şarkılarla birlikte rakı içmek. bize empoze edilen kullan at türü herşeye inat elli yıl ötesinden gelen, yıllara dayanan bir şarkı, bir klasik.
  1. 1